Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Araç için yapılması gereken sigortalar 2 çeşittir. Bunlardan biri kasko iken diğer trafik sigortasıdır. Kasko yaptırılması zorunlu olmayıp sürücülerin isteklerine göre yaptırmaktadır. Fakat trafik sigortasının yaptırılması zorunludur. Zorunlu trafik sigortası ile birlikte trafikte yaşanılabilecek herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın maddi ve manevi zararlı karşılanmaktadır. Trafik sigortası sahibinin zararları kendi sigortası ile olmayıp karşı tarafın sigortası tarafından karşılanmaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde var olan ve trafikte dolaşan tüm araçların trafik sigortası yaptırmaları zorunludur. Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkış yasak olduğu gibi araç satışı da yapılmamaktadır. Ayrıca yapılacak olan polis çevirmesinde trafik sigortanızın olmadığı anlaşıldığı taktirde aracın çekilmesi yada para cezası verilmesi gerekmektedir. Zorunlu Trafik sigortasının geçerliliği 1 yıldır. Her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Trafik sigortası süresi dolmadan yenisi yaptırılmalı ve kesinlikle trafiğe sigortasız çıkılmamalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir
Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası sayesinde yaşanılabilecek herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın zararları giderilmektedir. Ölümlü kazalarda yakınlarına verilecek olan kan parası, ayrıca yaralanmalı kazalarda hastane masrafları ve diğer giderlerin karşılanması, maddi zararlı kazalarda ise aracın hasarlarının giderilmesi sağlanmaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının çeşitli teminatları bulunmaktadır. Bu teminatlar ana teminatlar ve ek teminatlar olarak 2 gruba ayrılır.

Ana Teminatlar;

Ölüm teminatı

Maddi zarar teminatı

Sakatlık teminatı

Sağlık giderleri teminatı’ olarak 4 çeşittir.

Ek Teminatlar;

Hukuksal koruma

Asistan hizmeti

Onarım hizmeti

Sigara yanığı olarak 4 çeşittir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir
Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası fiyatları sigorta şirketine göre farklılık göstermektedir. Bu durumun yol açtığı karışıklığa son zamanlara yapılan ‘’tavan fiyat’’ uygulaması son vermiştir. Bu duruma göre aracınız ve sürücü bilgilerinize göre bir trafik sigorta fiyatı verilmektedir. Sigorta her yıl yenilendiği gibi ödenen miktarda yıldan yıla farklılık göstermektedir.  Sigorta ücreti hesaplanırken; aracın ve sürücünü yaşı, sürücünün sağlık durumu, sürücünün daha önce kazaya karışıp karışmadığı ve bulunduğu il gibi birçok kriter göz önüne alınmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!