Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Zamanlarına Göre Motorlar

Zamanlarına Göre Motorlar

Pistonun alt ölü nokta (AÖN) ile üst ölü nokta (ÜÖN) arasında yaptığı her harekete “zaman” denir. AÖN ile ÜÖN arasındaki mesafeye “kurs” veya “strok” denir. 4 silindirli bir motorda bir piston iş zamanında güç üretiyorken, o sırada diğer pistonlar “emme”, “sıkıştırma”, “egzoz” zamanlarını gerçekleştirmektedir. Yani motorda bir piston iş üretirken, diğer 3 piston bu gücün kullanıcısı olarak diğer zamanları gerçekleştirmektedir.

Pistonlar, emme zamanında silindir içerisine hava & hava-yakıt karışımının emilmesini sağlar. Sıkıştırma zamanında, silindire alınan hava veya hava-yakıt karışımını sıkıştırır. Egzoz zamanında ise yanmış gazları egzoz supaplarının açtığı kanaldan dışarı süpürürler.

Pistonlar, silindir kapağı ile birlikte silindirde sızdırmazlık meydana getirirler. Üst kısımda silindir kapağı, alt kısımda ise pistonlar; silindirin iş yapılan kısmında sızdırmaz bir ortam sağlarlar. Sızdırmazlık için silindir kapağında silindir kapak contası, pistonlarda kompresyon (sıkıştırma) segmanları bulunur. Kısacası motorlarda piston havayı sıkıştırır, sıkışmış hava yakıtı ateşler ve enerji üretilir. Bu da zamanlarına göre motor çeşitlerini kendi içinde 2 ye ayırmaktır. Her iki motor şekli de içten yanmalı motor çeşitlerindendir. Bunlar;

Zamanlarına Göre Motorlar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!