Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yol Bilgisayarı Nedir?

Otomobiller, tüm özelliklerini ve anlık yakıt tüketiminden sıcaklığa, kalan yakıt miktarına kadar sürücüsüne bilgi vermek ve sürücünün araçla ilgili tüm bilgilere tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaşması için yol bilgisayarı ile donatılmıştır. Yol bilgisayarının görevi araçla ilgili tüm bilgilerin sürücüne iletilmesidir. Yol bilgisayarı ile; kilometre bilgisi, sıcaklık, motor devri gibi özellikleri sürücüye iletilir. Araçta herhangi bir sorun olduğu zaman sürücü bu durumu yol bilgisayarı ile gözlemler. Böylece yaşanılabilecek herhangi bir arıza önceden sürücü uyarılarak daha büyük bir soruna dönüşmeden önce önlenebilir.

Yol bilgisayarı yeni bir buluş olmamasına ve uzun yıllardır araçlarda var olmasına rağmen son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte daha fazla özellik ve durum bilgisi vererek gelişimini sürdürdü. Araç üreticileri araçlarına daha fazla güvenlik, konfor ve hız katmak için yol bilgisayarlarını geliştirmiş ve sürücünün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde uyarlamışlardır. Bunları en bariz örneği emniyet kemeri uyarı sistemi ve fren uyarı sistemidir.

Yol Bilgisayarı Nedir
Yol Bilgisayarı

Yol bilgisayarları anlık durumları yanında araçla ilgili çeşitli bilgileri de sürücüye aktarmaktadır. Ortalama hız, anlık yakıt tüketimi, aracın çalışma süresi gibi çeşitli bilgilere de yol bilgisayarı ile ulaşabiliriz. Yeni nesil otomobillerde aracın ayrı bir parçası olan navigasyon sistemi de yol bilgisayarına entegre olarak bir bütün oluşturmuşlardır. Sürücü yoldan gözünü fazla ayırmadan yol bilgisayarı ile navigasyona bakarak gideceği yönü belirleyebilir. Ayrıca bazı araçlarda radyo sistemi de yol bilgisayarına bağlanarak araçla ilgili tüm özelliklerin yol bilgisayarına geçirilmesi hedeflenmektedir. Böylece sürücünün dikkatini minimum şekilde dağıtarak daha konforlu ve güvenli bir sürüş sağlanması hedeflenmektedir.

Yol bilgisayarı özelliklerini sürücü kendi istediğine göre değiştirebilir. Direksiyonun sağ tarafında bulunan ve genelliklere silecekleri çalıştırılmasını sağlayan kol üzerinde bir düğme yer almaktadır. Bu düğmeye basarak yol bilgisayarı ile görmek istediğiniz tüm özelliklere ulaşabilirsiniz. Kısa yolları ayarlayarak anlık görmek istediğiniz özellikleri ayarlayarak kolay bir şekilde bilgileri edinebilirsiniz.

Yol bilgisayarı özellikleri araçların markalarına göre değişiklik göstermektedir. Büyük markalar daha üstün özelliklere sahip yol bilgisayarlarına sahip olabilmektedir. Yol bilgisayarı gücünü aküden sağlanan enerji ile karşılamaktadır. Akünün zayıflaması ile yol bilgisayarı da tam gücünde çalışmayabilir. Yol bilgisayarı arızaları genellikle bilgilerin geldiği sensörler ile yaşanılmaktadır. Herhangi bir sensörün arızalanması ile o sensörün ilettiği bilgi akışında bir aksama olacak ve yol bilgisayarı anlık bilgileri iletemeyecektir. Arka tarafta çalışan elektronik beynin arızalanması ile de yol bilgisayarı arızası yaşayabilirsiniz. Yol bilgisayarları kolay kolay arıza yapan bir parça olmayıp arızalanması durumunda büyük miktarlara tamiri veya değişimi yapılmaktadır. Ortalama olarak bir yol bilgisayarı sistemi 3000 ile 5000 TL aralıklarına araca takılmaktadır. Fakat aracın fabrikasyon yol bilgisayarları daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!