Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yerli Uçan Araç ”CEZERİ”

Otomobil dinamikleri neredeyse her 20 yılda bir değişmektedir. 20 yıl sonra üretilecek otomobillerle 2020 model araçlar arasındaki farklar dudak uçuklatacak düzeyde olabilir. Son yıllarda yaşanan drone teknolojileri ile taşımacılık hızlı, kısmen daha güvenli ve yenilikçi. Hava taşımacılığı son zamanlarda üzerinde çalışılan ve geliştirilen geleceğin ulaşım yoludur. Hava taşımacılığıyla ilgili bir çok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan bir çoğu Amerika ve Avrupa Ülkeleri tarafından yapılsa da ülkemizde de hava taşımacılığı için çalışan bir grubun varlığı geçtiğimiz günler açığa çıktı.

Yerli Uçan Araç ''CEZERİ''
Yerli Uçan Araç ”CEZERİ”

Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava aracının adı ‘’Cezeri’’. Aktif olarak geliştirme aşamasında olan ve bittiğinde ülkemizde üretilecek yerli hava ulaşım aracı konumuna gelecek Cezeri’yi Baykar teknik müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti başkanı Selçuk Bayraktar Twitter hesabı üzerinden açıkladı. Cezeri’nin prototipinin hazır olduğunu ve üretim tamamlandıktan sonra Teknofest’te uçacağını açıkladı. Yaklaşık 8 aydır araç üzerinde çalıştıklarını belirten Bayraktar, geliştirme ve üretim sürecinde Cezeri’nin tasarımı hakkında takipçilerinden görüş ve önerileri topladı. Cezeri, ilk başta tek kişilik olarak tasarlanmış olup, üzerinde 4 adet pervane yer alıyor. Bu pervaneler motor görevi görerek aracın yerden yükselmesini ve hareketini sağlamaktadır. Hava aracının ne ile çalışacağını açıklamayan Selçuk Bayraktar’ın takipçileri tarafından yapılan görüşler değerlendirilince büyük çoğunluğa göre elektrikli bir şekilde çalışacağı ön görülüyor.

Yerli Uçan Araç ''CEZERİ''
Yerli Uçan Araç ”CEZERİ”

Teknofest bu yıl 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk hava limanında yapılacak. 1 ay gibi kısa bir zaman sonra ülkemizde üretilen yerli ilk hava aracını görmek için sabırsızlanıyoruz. Son zamanlarda ülkemizde atılan teknoloji adımlarıyla ülke beyinlerinin gücünü güzel bir şekilde gösteriyoruz. Geleceğin teknolojisinin bizden de çıkabileceğini gösteren kişi ve kişilere başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!