Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yerli Traktör Tarlaya İndi

Dünya genelinde bir akım haline gelen büyük pazardan bir pay almak isteyenler için büyük fırsatlar sunan elektrikli araç teknolojileri ülkemiz için de büyük rekabet kaynağı. Elektrikli yerli otomobil, elektrikli motosiklet, elektrikli scooter ve elektrikli uçaktan sonra elektrikle çalışan traktör çalışmalarına da hız verildi. Prototipi tamamlanan elektrikli traktör test için tarlalara inerek hem görücüye çıktı hem de sınavlara tabi tutuldu.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen elektrikli traktör bir süre önce  tanıtılmıştı. Çalışan ve birebir boyutlarda prototipin hazır olmasından sonra gerekli testlerin yapılması için tarlalara inen elektrikli traktör gözlemcilerden tam not aldı. Manisa’da tanıtıldıktan sonra test için Tekirdağ’a gelen elektrikli traktör, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstütüsü’nde tarlaya inerek test çalışmalarına başlandı. 2020 yılında çiftçilere sunulması planlanan elektrikli traktör için çalışmalar hızla sürdürülmekte.

İlk başlarda teknik olarak yapılması pek mümkün görülmese de süreç içerisinde zorlukların aşılmasıyla ortaya güzel bir çalışma çıkarıldı. Teknik özelliklerle dünyada tek olan elektrikli traktör sadece 45 dakikalık şarjla üzerinde pulluk takılı iken 7 saat çalışabiliyor. Römork çekme ve ilaçlama gibi kısmen daha az güç gerektiren işlerde kullanılması halinde 10 ile 12 saat aktif olarak çalışabiliyor. Laboratuar ve saha verilerini karşılaştıran yetkililer hedefledikleri çalışma saatlerine ve şarj süresine ulaştıklarını belirtti. Seri üretime geçmeden önce bir kaç değişiklik yapılacağının ve ardından yerli elektrikli traktörün çiftçilerin beğenisine sunulacağı açıklandı.

Yerli elektrikli traktör projesinde 70 kişilik bir ekip çalışmaktadır. Yurt dışından gelen teklifleri geri çevirdiklerini açıklayan yetkililer yerli bir marka olarak ülkemize hizmet etmek için üretim yapacaklarını belirtti. 45 dakika olan şarj süresini 15 dakikaya indirmek için çalışmalar yaptıklarını ayrıca ülkemizde halen çalışmakta olan yaklaşık 2 milyon traktörün geri dönüştürülerek hem sessiz, hem ekonomik hem de çevreci bir traktör elde etmek istedikleri şirket tarafından açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!