Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yerli Otomobilin Prototipi Görücüye Çıktı

Otomobil üretmek milletler için büyük bir öneme sahiptir. Çünkü otomobil üretimi beraberinde pek çok sektörü de kalkındıracağı için ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Gelişmiş ülkelere bakıldığında hepsinin en az bir otomobil üretme kapasitesi vardır. Hatta sanayi ülkesi olarak bilinen Almanya’nın birden çok otomobil markası ve bu otomobil sektöründen de dünyanın çoğu ülkesini geliri kadar bir kar marjı bulunmaktadır. Otomobil üretimi bilgi, tecrübe ve kararlıkla olur.Ülkemizde yıllardır kendi otomobilini üretme hayaliyle çalışmaktadır.Sonunda atılan somut adımlarla beraber milli bir otomobil için kollar sıvanmıştır. Yıllardır ülkemizde büyüklü küçüklü otomobil üretimi denemeleri olmuş ve bu girişimler çok büyümeden çeşitli nedenlerden dolayı son bulmuştur. Son olarak yerli ve milli aracın yapımına karar verilmiş bir girişim grubu kurularak yerli aracın çalışmalarına başlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde büyük bir gelişme yaşanarak yerli aracın 3 boyutlu modeli görücüye çıktı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yönetim kurulunda aracın modeli sergilenerek görüş ve öneriler alındı. TOGG yönetim grubu başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda araç büyük beğeni topladı. Yerli otomobil şimdilik sadece belirli kişilere gösterilirken yıl sonunda halkın önüne çıkarılacağı açıklandı.

Yerli Otomobil
Yerli Otomobil

Otomobilin 3 boyutlu çizimi ve sunumunun yapıldığı toplantıda ayrıca 1/4 ölçekte bir modelini de misafirlere gösterildi. Beş Babayiğit kuruluşun yapımında elini taşın altına koyduğu ve TOGG adıyla anılan otomobil üretim grubu şu şekilde sıralanmaktadır; Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu,Turkcell ve Zorlu Holding. Bu beş kurumun yerli otomobildeki payı yüzde 19 iken TOBB’un payı yüzde 5 olarak açıklanmıştı.

Yerli otomobil günümüz teknolojisinde ve geleceğin motorları olarak elektrikli ve süper şarjlı bir şekilde üretilecek. Tamamen elektrikli olan araç ilk başta SUV olarak satışa çıksa da ilerleyen dönemlerde farklı karoserlerde de üretilecek. 2022 yılında satışına başlanacak yerli otomobil doğrudan ve dolaylı olarak 20 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Ülkemizde irili ufaklı bir çok atölyede otomobil tutkunu iş adamları ve ustaları tarafından çeşitli otomobiller geliştirilmekte. Fakat yetersiz bakım ve servis gücü ve üretilen otomobillerin kişiye özel oluşları dolayısıyla fiyatlarının çok yüksek olması global çapta bir başarı getirmiyor. TOGG tarafından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle başlatılan yerli araç üretimi umarım istenildiği gibi olur ve ülkemiz için büyük bir rüya gerçeğe dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!