Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yerli Otomobil Hakkında Detaylar Ortaya Çıktı

Türkiye ortak girişi grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobil hakkında merak edilen detayların bir kısmını paylaştı. Elektrikli araçlar için uygulanan farklı ÖTV oranlarına dikkat çekerek, her gruba uygun güç seçeneklerinde araç üreteceklerini belirtti.

Gürcan Karakaş, yerli otomobilin prototipinin sadece maket şeklinde olmayacağı, gerçek boyutlarda ve yürüyen bir araç olacağını belirtti. Geçtiğimiz ay yerli otomobilin 1/4 ölçekli prototipi şirketin yönetim grubu başkanı ve üyelerine gösterilmişti. Yapıla açıklamayla aracın ön gösteriminin Aralık ayında olacağı belirtilmişti. Gürcan Karakaş’ın yaptığı açıklama tam olarak; ‘’Doğuştan elektriki, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubuna ait, C segmentinde bir suv olan aracımızın ön gösterim aracı sadece bir maket değil gerçek boyutlarında ve yürüyen bir araç olacak. Aracın fotoğrafları da  Aralık ayından itibaren paylaşılabilecek’’ .

Ülkemizde elektrikli araçlar motor güçlerine göre 3 farklı vergi dilimine girmektedir. 85 Kilovatı geçmeyenler % 3 ÖTV, 85-120 kilovat arasında olanlar %7 ÖTV, 120 kilovatın üzerindekiler ise %15 ÖTV değerine sahip olmaktadır. Yapılan açıklamaya göre yerli otomobil bu 3 gruba da hitap edecek şekilde motor seçeneklerine sahip olacak. Lityum İyon bataryaya sahip araç tam şarjla 500 kilometre yol alabilecek. Ayrıca yerli otomobil otonom sürüş özelliğine de sahip olacak.

Yerli otomobili üretileceği fabrikanın yeri konusunda açıklama yapılmadı. 2022 yılında yollarda göreceğimiz yerli otomobil için yapılacak çarpışma testlerinden 5 yıldız ile çıkması planlanıyor. Otomobilin resimlerinin ve yürüyen prototipi için merakla bekleme içerisinde olup yerli ve yenilikçi bir otomobil üretmenin ülkemiz için büyük bir fırsat olduğunu söylemek istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!