Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yaz Lastiği-Kış Lastiği

Önceki yazımızda lastik nedir? ve lastiğin kısımlarını açıkladık.Şimdi ise halk arasında pek bilinmeyen ve önemsenmeyen fakat hayati bir öneme sahip olan yaz ve kış lastikleri hakkında bilgi veremeye çalışacağız.

Lastik aracın tüm yükünü üzerine alan ve aracın yolda ilerlemesini sağlayan kauçuktan yapılmış bir araç parçasıdır. Lastik araçta sadece yolda ilerlemeyi sağlamaz. Güvenlik ve performansın da en önemli parçasıdır. Fakat lastik her hava ve yol şartlarında aynı görevi göremez. Bazı yerler çok sıcak , bazı yerler çok soğuk hatta bazı yerler buzla kaplıdır. Araç bu yollarda ilerlerken lastik bu hava ve yol şartlarıyla baş etmeye çalışmaktadır. Önceleri tek çeşit olan araç lastikleri her zaman kullanılıyordu .Fakat farklı yerlerde yaşayan sürücüler her zaman bu lastiklerden aynı performansı alamamaktaydı. Lastikler sıcak hava şartlarında esner ve yola daha fazla tutunur. Bu yazın aracını performanslı kullanmak isteyen şoförler için istenmeyene bir durumdur. Aynı şekilde soğuk bir ortamda lastik büzüşür ve sertleşir.  Lastik yola tutunmanın yerine sertleşip yolda buz üzerinde kaymaya başlar. Bunun üzerine lastik üreticileri her türlü hava şartına göre farklı lastik üretmeye karar verdiler. Bu yaz ve kış lastiği kavramını ortaya çıkardı.

Yaz Ve Kış Lastikleri
Yaz Ve Kış Lastikleri

Yaz Lastiği

Yaz lastikleri, kış ortamı olmayan her bölgede rahatlıkla kullanılabilir.Lastik üzerinde bulunan bloklar kısa ve kalındır. Lastik üzerindeki kanallar ise uzundur.Hava şartları 7° nin üzerine çıktığında yaz lastikleri kullanılmalıdır. Yazın sıcak havalarda lastikler esner ve yola daha tutunur.Lastik üzerinde bulunan diş desenleri ve lastiğin kauçuk yapısı aracın yola daha fazla yapışmasını sağlar. Diş desenleri az sayıda oyuğa sahiptir ve bu kauçuk maddesinin daha fazla yolla temas etmesini sağlamaktadır.Yaz lastiklerinin lastik sesleri azdır. Yaz aylarında yapısı gereği fren mesafesi kış lastiklerine göre daha kısadır. Ayrıca yaz aylarında yaz lastiği kullanmanın diğer faydası ise yakıt tüketimidir. Kış lastikleri yola daha fazla yapışma durumunda oldukları için sıcak havalarda aracın performansında önemli bir azalma yaparlar. Ayrıca kış lastiklerini daha büyük bir sürtünme kuvveti olduğundan sıcak havalarda yaz lastiklerine göre yolla daha fazla sürtünme yaparlar. Buda aracın daha fazla yakıt sarf etmesine neden olmaktadır.

Kış Lastiği

Kış lastikleri hava sıcaklığının 7° nin altına düştüğünde özelliğini gösteren yumuşak lastik çeşididir. Özellikle soğuk ve kötü hava koşulları için tasarlanmış olan kış lastikleri aracın bu kötü hava şartlarında yola daha iyi yapışması ve güvenli bir sürüş sağlamak için tasarlanmıştır. Lastik içeriğinde bulunan kauçuk yapı soğuk havada sertleşerek yola hakimiyeti artırır.Aracın stabil bir şekilde yolda ilerlemesini sağlar.Kış lastiği üzerinde yaz lastiklerine göre daha fazla yarıkları ve girintileri vardır. Dişleri daha derindir. Sahip olduğu girintiler buzu aşındırmak için yapılmıştır. Kış lastikleri zorlu hava şartlarında sürücülerin güvenli yol almaları için tasarlanmıştır. Buz üzerinde fren mesafeleri daha kısadır.Kış lastiği kullanımı ticari araçlar için 1 Aralık tarihinden 1 Nisan tarihine kadar zorunludur. Şimdilik binek araçlar için bu zorunluluk bulunmamaktadır fakat güvenlik gereği takılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!