Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yaralanma Nedir?

Yaralanma Nedir
Yaralanma

Yaralanma çeşitli sebeplerden dolayı deri ve altı dokuların bütünlüğünün bozulması sonucu oluşur. Deri vücudun enfeksiyonlara karşı korunması, su ve mineral dengesinin sağlanması gibi işlevleri yerine getirirken yaralanmaların oluşturacağı problemler bu sebeplere, kanamalara, doku hasarlarına bağlı olarak ortaya çıkar.

Yara Çeşitleri Nelerdir?

Yaralanma Çeşitleri Nelerdir
Yaralanma Çeşitleri

Yaralanmanın çeşidi uygulanacak olan tedavinin seçilmesinde son derece önemlidir. Yara çeşitleri oluşma şekline ve ciddiyetine göre sınıflandırılır. Meydana geliş şekline göre yaralar şu şekilde sınıflandırılır:

 • Kesilme yaraları
 • Delinme yaraları
 • Ezilme yaraları
 • Parçalanma yaraları
 • Enfeksiyona bağlı yaralar

Farklı şekillerde oluşan yaraların özellikleri de farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra yaranın boyutu 2 cm’den küçük ve yara kenarları kesik bölgeyi kapatıyorsa hafif yaralanma denirken yaranın daha büyük ve ayrık olması, yabancı cisim bulundurması, delici tipte olması ciddi yaralanma olarak adlandırılır.

Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Uygulanır?

Yaralanmalarda ilk yardım uygulaması öncelikle kanamanın kontrol altına alınması ve enfeksiyonlara karşı korunması açısından aciliyet gerektirir. Bunun yanında uygulanacak ilk yardım müdahaleleri ile yaralının duyduğu avı hafifletilir ve rahatlaması sağlanır. Yaralılarda ilk yardım uygulaması sırasıyla şöyledir:

 1. Öncelikle kişinin sakinleşmesi sağlanır.
 2. Yara bölgesinin temizlenmesi ve kanamanın durdurulması gerekir.
 3. Yara içerisinde yabancı cisim yoksa ve yara kenarları birleşiyorsa kapanması sağlanarak temiz bir bez ile baskı yapılır.
 4. Toz, toprak kaynaklı kirlilikler varsa bol su ile kısa süreli yara yıkaması yapılır.
 5. Yara içerisinde yabancı cisimlere ilk yardımcı kesinlikle dokunmaz. Bu durumda yara kapatılmaz. Sağlık ekiplerinin müdahalesi beklenir.

Göğüs Yaralanmalarında İlk Yardım

GöğüsYaralanmalarında İlk yardım
GöğüsYaralanmaları

Göğüs içerisinde kalp, akciğer gibi hayati organlar yer almaktadır. Bu bölgede gerçekleşecek özellikle delici tipteki yaralanmalar kişinin hayatını tehdit edecek niteliktedir. Son derece ciddi olabilecek yaralanmalarda ilk yardımcının rolü hayati fonksiyonların ve yaralının bilinç durumunun değerlendirilmesidir. Göğüs yaralanmalarında ilk yardım şu şekilde uygulanır:

 1. Öncelikle yaralının bilinç durumu kontrol edilir.
 2. Bilinç yerinde ise oturması sağlanır.
 3. Bilinç yerinde değil ise fazla hareket ettirmeden sırt üstü yatırılır.
 4. Yaralının değerlendirilmesi yapılarak hayati fonksiyonlar değerlendirilir.
 5. Yaranın üzeri temiz bir bez ile kapatılır. Delici cisim saplı bir şekilde duruyorsa kesinlikle çıkarılmaz, hareket ettirilmez.
 6. Yaralının bir şey yiyip içmesine izin verilmez.
 7. Profesyonel yardım gelene kadar kişinin solunum ve dolaşımı sık sık kontrol edilir.

Karın Yaralanmalarında İlk Yardım

Karın Yaralanmalarinda İlkyardım
Karın Yaralanmalari

Karın içerisinde başta bağırsaklar olmak üzere hareketli organlar bulunur. Bu organlar karın duvarı yaralanmalarına bağlı olarak vücut dışına çıkabilir. Karın yaralanmalarında ilk yardım uygulamaların hastanın bilinç düzeyinin ve solunum-dolaşımının kontrolü esastır. Karın dışına çıkan organ varsa geri sokulmaya çalışılmaz. Kurumasını ve zarar görmesini engellemek amacıya temiz ve nemli bir bez ile üzeri örtülür. Sağlık ekipleri müdahale edene kadar hastanın sakinleşmesi sağlanır ve kontrolleri gerçekleştirilir.

Yaralanma Nedir?” için bir yorum

 • 28/03/2019 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Gerçekten bilgilendirici bir konu olmuş hocam, yaralanmada yapılacak ilk yardımlar hayat kurtarabilecek cinsten yazı için teşekkür ederim, kalemine sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!