Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yan Aynalar Yerine Kameralar Kullanılmaya Başlandı

Otomobil üretiminin başladığı günden bu yana kullanılan yan aynalar yerini gelişen teknolojiye bıraktı. Artık araçlarda yan aynalar yerine kameralar yer alacak. Böylece sürücü sağ, sol ve arka tarafını kameralardan yansıyan görüntülerle birlikte ekranlardan ayrıntılı bir şekilde görebilecek.

Kullanıcılarına en yeni teknolojilerle birlikte rekabetin yoğun olduğu otomobil pazarında bir adım öne geçmek isteyen otomobil üreticileri geliştirdikleri yeni teknolojileri araçlarına uygulayarak satış adetlerini artırmaya çalışmaktadır. Otonom sürüş ile büyük bir ilerleme sağlayan otomobil teknolojisi elektrik motorları ile birlikte adeta altın çağını yaşıyor. Şimdilerde ise aynaların kullanılması kaldırılarak yerine kamera sistemi konuldu. Böylece sürücülere daha net ve kolay bir görüntü sağlanacak.

Aynaların yerine kamera kullanımı halen tüm ülkelerin kanunlarında yer almıyor. Yani bazı ülkelerde aynasız araçlar ile dolaşmak yasak. Aynasız araç ile dolaşmanın yasak olduğu ülkelerin başında ABD gelmekte. Fakat son yapılan açıklama ile test edilerek uygun görülmesi halinde izin verileceği açıklandı. ABD Trafik Güvenliği İdaresi bu çalışmanın öncelikle hafif araçlarda ilerleyen dönemlerde ise kamyonlarda deneneceğini açıkladı.

Yeni sistemin güvenlik endişeleri, kamera performansları ve sürücülerin bu sisteme etkin ve kolay bir şekilde adapte olabilmeleri test sırasında gözlemlenecek. Yapılan bu testler, sürücülerin göz ve sürüş davranışlarının ve şerit değiştirme manevralarını nasıl yaptıkları araştırılması ve test edilmesini amaçlıyor.

Yan aynaların yerine kamera sistemi kullanan araçlar; Honda e, Lexus ES, Mercedes Actros ve Audi e-tron. Bu araçlarda yan aynalarda kullanılmakta. Kamera sistemleri opsiyon olarak sunulmaktadır. İlerleyen dönemlerde örneğin 2020 model araçlarda daha fazla kullanıma sahip olacak kamera teknolojisi 5 yıl içerisinde tüm araçlarda kullanılacak. Böylece sürücüler daha net ve kolay bir araç çevre görüntüsüne ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!