Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yakıt Pompası Nedir?

Yakıt, aracın arka tarafında bagaj kısmında bulunan depoda muhafaza edilir. Motorun ihtiyacı olduğu anda yakıt pompası tarafından borular vasıtası ile motora taşınarak yakılır ve araca hareket enerjisi kazandırılır. Benzinli ve dizel araçlarda yakıt pompaları otomobilin yakıt deposunda bulunur ve motora yakıt taşımasını sağlar.

Yakıt pompasının çalışması kontağa bağlıdır. Kontak açıldıktan sonra birkaç saniye çalışır. Daha sonra durur. Böylece motorun çalışmasını ön hazırlık yapılarak motor içerisine yakıt basıncı oluşturulur. Daha sonra motorun çalışmasından itibaren yakıt pompası sürekli çalışarak motora yakıtın iletilmesi sağlar.

Yakıt pompası kullanıma göre bazı arızalar verebilmektedir. Benzinli ve dizel motorlara ait araç motorları farklı arızalarla karşılaşabilmektedir. Benzinli motorlara sahip araçların yakıt pompalarının arızalandığını anlamak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Benzin pompası arızalanmış ise benzin motora iletilmez ve motor bir süre sonra durur. Yeni yakıt sağlanamadığı için motor tekrar çalışmaz. Eğer pompa bozulmamış fakat bükülme, tıkanma gibi arızalar oluşmuşsa araca yeteri kadar yakıt gönderilemeyeceğinden otomobil tekler ve performanstan düşer.

Yakıt Pompası Nedir
Yakıt Pompası

Marşa basıldığı anda motorda herhangi hareket görülmüyorsa bunun 2 temel nedeni bulunmaktadır. Benzinin motora ulaşmadığı yani yakıt pompasının arıza durumlarda araç çalışmaz ve ikincisi ise motor ateşleme yapmıyor demektedir. Sorun bujilerde ya da aküde olabilir. Benzin pompasının çalışıp çalışmadığı anlamanın bir yolu vardır. Sessiz bir ortamda aracın kontağı açılarak arka taraf dinlenir. Benzin pompasında kısa süreli uğultu şeklinde bir ses geliyorsa benzin pompası çalışıyor demektir.

Yakıt pompası arızalanmalarına LPG li araçlar daha az dayanıklıdır. LPG yakıtı motorda yakıldığından benzin deposuna benzin alımı yapılmaz. Depoda az miktarda bulunan benzin, benzin pompasının boşa çalışmasına dolayısıyla zamanla arıza yapmasına neden olmaktadır. Fakat sıralı LPG kullanılan araçlarda bu soruna rastlanılmaz.

Yakıt pompasını daha uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanmak için, benzin veya dizel yakıtı kalitesi bilinen ve güvenilir istasyonlardan almakta fayda vardır. Ayrıca araç bakımlarımızı zamanında yaptırmak da aracı koruyacağından sadece yakıt pompası değil tüm otomobil parçalarının düğün çalıştığının kontrol edilmesini sağlamaktadır. Arızalanan yakıt pompaları yetkili servisler tarafından 100 ile 500 TL aralığında değişen fiyatlara yenisi takılmaktadır. Arızanın boyutuna göre pompanın değiştirilmeden tamir edilmesi de gerebilir bu durumlarda servislere ödeyeceğiniz miktar azalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!