Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yakıt Filtresi Nedir?

Otomobiller yakıtın motor içerisinde yanması ile hareket enerjisi elde ederler. Bu üretilen enerji ile bir noktadan bir noktaya ulaşımı sağlarlar. Motor depoda bekleyen yakıtı yakarak bir enerji açığa çıkarır. Depoda bekleyen yakıt zamanla koyulaşır ve akışkanlığını kaybeder. Motorun ihtiyacı olduğu anda silindir içerisine gelen katılaşmış yakıt motor için ciddi sorunlar yaratabilir. Aynı zamanda benzinlik depolarına bekleyen yakıt depo bakımı düzenli bir şekilde yapılmaz ise kirlenebilir. Yakıt içerisine bazı yabancı maddeler karışabilir. Yakıt içerisine karışan yabancı maddeler motor silindirlerine ve motora zarar vererek büyük sorunlar açığa çıkarabilir. Bu sorunların yaşanmaması için yakıtı motor içerisine göndermeden önce süzen yakıt filtresi geliştirilmiştir.

Yakıt Filtresi Nedir
Yakıt Filtresi

 Yakıt filtresi, motorun ihtiyacı olan yakıtın silindir içerisine gönderilmeden önce süzülmesini ve içerisine karışabilen yabancı maddelerin motor içerisine gönderilmemesini sağlayan bir otomobil filtresidir. Yakıt filtreleri karton malzemeden yada plastik-kauçuk malzemeden imal edilirler.

Yakıt filtresi, periyodik olarak değiştirilmesi ve bakımı yapılması gereken bir araç parçasıdır. Yakıt filtresinin değişim ömrü otomobil üreticileri tarafından belirlenmiştir. Dizel veya benzinli araçlarda farklı zamanlarda yakıt filtresi değişimi gerekmektedir.Dizel motorlu araçlarda 20.000 kilometre iken benzinli araçlarda 30.000 kilometre yakıt filtresi ömrü vardır.

Yakıt filtresi bakımı geldiğinde yetkili servisler tarafından aracınızın marka ve modeline göre belirlenmiş kalitede bir filtre aracınıza taktırmalısınız. Yakıt filtresi bakımı aracınızda var olan filtrenin değişimi ile yapılmaktadır. Filtre bakım ve onarımı yapılmamaktadır. Araç göstergenizde zamanla yakıt filtresi arıza lambası yanmaktadır. Bu uyarı yakıt filtresi değişim zamanı geldiğini gösterse de aynı zamanda filtre içerisinde zamanla biriken suyun artığını göstermektedir. Filtrenin altına bulunan tahliye musluğu sayesinde suyu boşaltabilirsiniz. Bu işlem sonunda uyarı lambası sönerse filtreyi değiştirmenize gerek yoktur aksi takdirde lamba sönmezse yetkili servise gitmekte fayda bulunmaktadır.

Yakıt Filtresi Nedir
Yakıt Filtresi

Yakıt filtresinin tıkandığını ve değişim zamanının geldiğini anlamanın birkaç yolu bulunmaktadır. Yakıt filtresi tıkandığında;

Tüketilen yakıt miktarı artar.

Motor zor ve gürültülü çalışır.

Motor titreyerek çalışır rölantiyi sağlayamaz.

Aracın ürettiği güç düşeceğinden aracın performansı azalır.

Yakıt hava yapar. Bu durumda motor durur. Tekrar çalıştırmak istendiğinde geç ve zor çalışır.

Yakıt filtresi değişim zamanı geldiğinde bu değişimi kendinizde yapabileceğiniz gibi yetkili servisler tarafından da yaptırabilirsiniz.Güvenliğiniz için filtre değişimleri gibi hassas ve önemli işleri servise yaptırmakta fayda bulunaktadır.  Aracın marka ve modeline uygun yakıt filtreleri ortalama 40 ile 300 TL arasında satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!