Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yağ Filtresi Nedir?

Otomobiller birçok çeşitli parçanın birleştirilip montajlanması ile oluşturulmuştur. Bu parçalar otomobilin hareketini sağlarken bu parçaların çalışmasını düzenleyen ve arıza yapasını engelleyen bazı araçlar kullanılmaktadır. Bu parçaların başında yağ gelmektedir. Yağ, motor içerisindeki hareketli parçaların birbiri ile temas halinde çalışırken arada oluşan sürtünme kuvvetinin motor parçalarına zarar vermesini engellemek için parçalar arasında bir yağ tabakası oluşturur. Oluşan bu yağ tabakası motor parçalarının temas bölgelerinde çalışarak parçaları sürtünmeden kaynaklanabilecek yıpranma hasarlarını engeller. Araç için yağ, insan vücudundaki kana benzer. Kan olmadan insanın yaşaması mümkün olmadığı gibi yağ olmadan da araç hareket etmez.

Otomobil yağı yağ deposu  adı verilen bir bölgede depolanarak motor içerisinde devir-daim yapması sağlanır. Motor içerisinde depolanan yağın gönderilmesi yağ pompası ile olur. Yağ pompası, depodan çektiği yağı hareketli motor parçalarına ileterek yağlanmayı sağlar. Yağ pompası, hareketini eksantrik kam milinden alır. Kam milinden gelen hareket ile pompa çalışmaya başlar. Yağ deposundan oluşan yağ basıncı ile yağı çeker ve motora gönderir.

Yağ Pompası Nedir
Yağ Pompası

Motor parçaları çok hassas bir işlemle imal edilirler. Fakat bu hassas işlem bile parçaların pürüzsüz olmasını sağlayamaz. Gözle görülemeyecek kadar küçük pürüzler bir büyüteçle yakından bakıldığında görülebilir. Hareketli parçalar birbirine küçük farklarla yakın çalışmaktadır. Parça üzerinde olan bu küçük pürüzler ile herhangi bir temas yaşanabilir. Bu temas büyük arızalara neden olabilir. Bu yüzen hareketli motor parçalarının çalışması sırasında bir yağ gerekmektedir.

Sürekli motor içerisinde devir daim yaparak kullanımda olan yağ zamanla eskir ve içerisinde bazı istenmeyen metal parçaları oluşur. Bu parçaları hareketli pistonların arasına girerek pistonları çalışmasını bozabilir. Yap pompası, yağ içeride oluşan bu atık maddelerin temizlenmesini sağlayarak motora gelebilecek herhangi bir zararı engeller.  Yağ pompasının bir diğer görevi de sürekli çalışan ve güç üreten motorun soğumasını sağlar. Motor içerisindeki yağın sürekli devir daim yapmasıyla birlikte sıcak bölgelerden kısmen soğuk yağı geçirerek motorun soğumasını sağlar. Ayrıca yağ pompasının en önemli görevi hareketli motor parçaları arasında sürtünmeyi azaltarak motor parçalarının aşınmasını engeller.

Yağ pompası uzun süreli çalışmada kulanım koşullarına göre arıza verebilmektedir. Bu arızalara neden olan durumlar genellikle;

Karter delinmesi

Yağ sistemi borularında oluşan delik veya tıkanma

Yağ gösterge lambasının arızalanması

Gibi durumlardır.

Yağ pompası arızasında araç içerisindeki yağın basıncı düşer. Düşen yağ basıncı motorun çalışmasını büyük ölçüde sekteye uğratır. Aşırı ısınan ve yavaş soğuyan motor büyük arızalar verebilir. Araç eskisine göre daha düşük performans sağlar. Yağ pompasında oluşan herhangi bir arıza motorun yanmasını ve kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir.  Bu yüzden yağ pompası arızalanmalarında hemen pompanın değiştirilmesi gerekmektedir. Yağ pompaları aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de ortalama 200-500 TL aralıklarına satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!