Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Yağ Filtresi Nedir?

Filtre, zararlı ve istenmeyen malzemeleri üzerine hapseden ve arkasına geçirmeyerek makinelere bir zarar gelmesini engelleyen plastik ve kauçuktan imal edilmiş bir parçadır. Otomobil üzerinde birçok filtre bulunmaktadır. Bu filtreler otomobil içerisindeki sıvı ve gazların istenmeyen kısımlarını geçirmeyerek motor içerisindeki parçalara zarar gelmesini engeller. Yağ motor içerisinde metal malzemelerin çalışmasını kontrol ederek ve sürtünmeleri azaltarak uzun süreli sağlıklı çalışmasını sağlar. Motor içerisinde sürekli dolaşım halinde olan yağ zamanla yıpranır ve içerisine istenmeyen malzemeler karışabilir. Yağ içerisindeki zararlı ve istenmeyen parçaların motor içerisinde dolaşmasını engellemek için yağ filtresi geliştirilmiştir.

Yağ filtresi, karterde biriken yağı motor içerisinde dolaştırırken yabancı malzemelerden arındırmak için yağı süzer. Motor içerisine sürekli temiz yağ gönderilmesini sağlar. Böylece pistonların çalışması sırasında temiz yağ ile sürtünme kontrol altına alınarak motor içerisindeki parçaların zarar görmesi engellenmiş olur.

Yağ filtresi otomobilimizin periyodik bakımı içerinde değiştirilmelidir. Birçok istenmeyen parçayı üzerinde biriktiren yağ filtresi, zamanla görevini yapamayacak konuma gelir. Bu motor için tehlikeli bir durumdur. Tıkanan yağ filtresi motor içerisine temiz yağ gönderimi yapamaz.  Yağ filtresi değişiminde dikkat edilmesi gereken konuların başında yenilenecek yağ filtresinin aracınızın markasına orijinal olmasıdır. Orijinal olmayan yağ filtreleri ile orijinal yağ filtreleri arasındaki en büyük fark ömürdür. Yan sanayi yağ filtreleri orijinal yağ filtrelerine göre çok daha kısa zamanda tıkanmaktadır. Her 15 bin kilometrede bir yağ filtresinin değiştirilmesi gerekmektedir. Yağ filtresi değiştirilirken mutlaka motor yağının da değiştirilmesi gerekmektedir. Yağ ve yağ filtresinin çok uzun kilometreler değiştirilmediği durumlarda motorda büyük ve kalıcı hasarlar vermesi kaçınılmazdır.

Yağ Filtresi Nedir
Yağ Filtresi

Eskimiş yağ filtresi kullanımında araç eski performansında çalışmaz. Tıkanan filtre yağı iyi süzemez ve pistonların arasına zararlı partiküller dolar. Çalışmaya devam eden bu partiküller piston ile motor bloğu arasında sıkışarak pistonu çizer. Piston çizilmelerinde motor eski gücüne enerji üretemez ve daha büyük kalıcı hasarlar oluşabilir.

Yağ filtresi motorun sağlığı için en önemli parçaların başında gelmektedir. Mutlaka belirli zaman aralıklarında değiştirilmesi gerekmektedir. Yağ filtresi değişimi motorun sağlığını korumak aracı eski performansında kullanmak isteyenler için büyük önem arz etmektedir. Yağ filtresi fiyatları aracın markasına ve modeline değişiklik gösterse de ortalama 20 ile 100 TL arasında satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!