Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Wankel Motor Nedir?

Otomobillerin geliştirilmeye çalışılması tüm parçaların daha iyisinin ve daha kullanışlısının bulunmasına kadar sürecek bir süreçtir. Fakat geliştirme sonsuza kadar bitmeyen bir süreç olup insanlığın sonuna kadar devam edecektir. Araçların her parçasının geliştirilmesi için yapılan araştırmalar sonunda yapılan geliştirmeler ile otomobiller bu gün ki görünümü almıştır. Aracın kalbi konumunda olan motoru da ilk üretilen araçtan bu yana birçok değişime uğramış, pek çok motor çeşidi denenmiş ve verim alınamayan motorlar çöplüğe gönderilirken beğenilen motorlar da geliştirmeye devam edilmiştir. Bu yazımızda sizlere çok önceden bulunmuş ve geliştirme süreçlerinden geçmiş bir motor olan Wankel motorunu anlatacağız.

Wankel Motor
Wankel Motor

Wankel motoru, 1954 yılında bir alman mühendis olan Felix Wankel tarafından icat olunmuştur. 1957 yılına kadar gelişimini sürdüren Wankel motoru 1957 yılında bir alman otomobil üreticisinin denetimine girmiştir. Daha sonra 1963 yılında NSU Spider marka otomobilde ilk kez yollarda kullanılmıştır. Motorun başarılı olmasının ardından pek çok araç üreticisi Wankel motorunu kullanmaya ve geliştirmeye çalıştı. Japon ve Amerikan otomobil üreticileri de motoru kullanmaya başlamışlardır. Amerikan GM firması 50 milyon dolar geliştirme bütçesi ile birlikte Wankel motorunu 185 HP güce ulaştırmıştır. Wankel motorunun adının tüm dünyaya yayılması ile birlikte Hollanda, İngiltere ve İtalya’da da otomobil üreticileri tarafından kullanılmıştır. Günümüzde az sayıda otomobil üreticisi Wankel motoru araçlarında kullanmaktadır. Mazda RX7 VE RX8 model araçlarında Wankel motoru kullanmaktadır.

Wankel motorunun yapısı normal motorlara göre oldukça basit bir yapıya sahiptir. Gövdenin içerisinde merkezden kaçık bir rotor ve eksantrik bir milden oluşmaktadır. İç ve dış tarafta yer alan birer dişli ile motor ana mile bağlanır. Emme, sıkıştırma, genişleme ve egzoz zamanları rotorun çevresinde olmaktadır. Bu durum rotorun çevresinin çok fazla aşınmasına neden olmaktadır. Bu da rotorun sık sık değiştirilmesi gerekliliğini doğurmaktadır.

Wankel Motor
Wankel Motor

Wankel motoru kullanan araçlar genellikle fazla titreşime maruz kalırlar. Bu durumu engellemek için 2 şer piston kullanılır. Aynı anda 4 zamanı da yaptığından dolayı sıra tipi motorlara göre düzgün bir tork eğrisi çizer. Bu sadece ani hızlanma ve torklanma gerektiğinde iyi sonuçlar verir. Bu motorun en büyük dezavantajı ise geliştirmeye fazla açık olmamasıdır. Çünkü rotor çok fazla aşınmaktadır. Pistonu üçgen şeklinde olup gücü direk krank miline iletir. Motor içerisindeki yağlamanın iyi yapılamaması ve pistonun sıcaklıktan dolayı genleşmesi ile piston ağızları çok çabuk yıpranır. Bu durumu ortadan kaldıracak aşınmaya dayanıklı bir madde ile üretilen Wankel motorları piyasaya çıktığı zaman normal motorlara göre çok daha performanslı ve verimli motorlar kullanılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!