Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Vakumlu Kapı Nedir?

Araç teknolojileri gün geçtikçe kullanıcıların lüksünü artırarak devam etmektedir. Otomobil üzerinde bulunan parçaların geliştirilmesi ile daha kullanışlı ve birçok işi yapan araç parçaları geliştirilmektedir. Bir otomobil parçasının nasıl daha iyi çalışacağı, daha çok performans vereceği konusunda çalışan otomobil üreticileri son yıllarda araçların kapılarında da bazı geliştirmeler yapmaktadır.  Normal araç kapıları el ile sertçe çekilerek yerine oturması sağlanarak kapanmaktadır. Fakat bu kapatma sesli ve el gücü isteyen bir işlemdir. Geliştirilen yeni kapı sistemleri ile vakumlu kapılar kapatma işini güç gerektirmeden yapmaktadır.

Vakumlu Kapı Nedir
Vakumlu Kapı

Vakumlu kapı teknolojisi ile araç kapıları güç ve dışarıdan bir etki gerektirmeden kendiliğinden kapanmaktadır.  Özellikle lüks araç kullanıcıları tarafından ihtiyaç haline gelen vakum teknolojisi aracın kapısını tam kapatmadan kendiliğinden bırakıldığında vakum ile kapıyı yerine çekerek oturtmaktadır. Böylece ses oluşumu engellenmiş olur ve yolcular için ekstra bir rahatlık sağlanır.

Vakumlu kapı teknolojisi hava ve pnömatik hava basıncı ile kapının kapanmasını sağlar. Kapının hafifçe yerine yaklaştırılması ile birlikte pnömatik sistem devreye girer. Kapı hava basıncı ile yerine çekilerek oturması yani kapanması sağlanır. Vakum teknolojisine sahip araçların eski yöntemle sert bir şekilde kapatılması vakum sistemine herhangi bir zarar vermez. Fakat gene de vakum sisteminin görevini yapmasını sağlamak gerekmektedir.

Vakumlu Kapı Nedir
Vakumlu Kapı

Vakumlu araç kapıları son teknoloji araçların lüks sınıfındaki modellerinde fabrikadan çıkış gelmektedir. Fakat sürücülerin kendi araçlarında da vakum teknolojisine sahip olması istemesi halinde sonradan da araca takılabilmektedir. Vakumlu kapı montajı yapan servislerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Vakumlu kapı sisteminin orijinal adı olarak bilinen ‘’Soft Close Automatic’’ sonradan da istenildiği takdirde araca monte edilebilen vakum sistemini geliştirmiştir. Bu işlem için yetkili servisler de aracınıza birkaç saat içinde vakumlu kapı sistemi entegre edilmektedir. Vakum sistemi için bir hava tankı, pnömatik sistem ve vakum aracın içerisine monte edilmektedir. Hava tankı ve pnömatik sistem motor havuzu içerisindeki boş bir alana yerleştirilirken, vakum kapıların arasındaki boşluğa monte edilir. Kapının hafifçe kapatılma konumuna gelmesi ile birlikte sensörler çalışmaya başlar. Hava tankında depolanan havanın pnömatik sistemden vakuma gelmesi ile kapı ve aracın şasesi arasında bir hava akımı oluşur. Oluşan bu hava akımı ile kapı ile şase birbirini çeker. Böylece kapı ekstra bir güç gerektirmeden kendiliğinden kapatılmış olur. Fakat bu sistem şimdilik sadece lüks araçlara uygulamaktadır. Geliştirilmeye devam edilen sistem ilerleyen günlerde tüm araçlar için uygun hale getirilecektir.

Vakumlu kapı sistemini maliyeti oldukça yüksektir. Aracın diğer aksamlarıyla entegre çalışan sistem her araç için farklı bir fiyata sahiptir.

Vakumlu Kapı Nedir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!