Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Otomobiller, insanları ve eşyaları bir yerden bir yere en hızlı ve konforlu bir şekilde bir taşımak için yapılmış araçlardır. Bir yerden bir yere giderken bir çok problemle karşılaşılabilir. Bu sorunlar bazen büyük bazen küçük olabilir. Özellikle acelemizin olduğu zamanlar bir sorunla karşılaşırsak geri dönülmez problemlerle baş etmek zorunda kalabiliriz. Böyle kötü hadiselerle yani kaza veya arızalarla baş etmek zorunda kalmamak için yapılması gereken birkaç adım bulunmaktadır.

1) Periyodik Bakımları Zamanında Yaptırmak

Periyodik Bakım
Periyodik Bakım

Aracın periyodik bakımlarının zamanında yapılması arıza yapacak parçaların önceden tespiti ve bu parçaların değiştirilmesi ile ilerde herhangi bir sorun yaşama şansını azaltacaktır. Ayrıca periyodik bakımları ile araç her zaman her türlü yol şartında sorunsuzca ilerlemeye hazır hale gelecektir.

2)Orijinal Parça Kullanmak

Orjinal Parça Kullanmak
Orjinal Parça Kullanmak

Araçta yer alan parçalardan arızalanan yada değişim zamanı gelenleri değiştirirken ucuz olan yan sanayi ürünleri yerine orijinal ve garantili olanları seçmek her zaman iyi bir seçim olacaktır. Özellikle yol şartlarında yan sanayi ürünlerinin güvensiz ve daha çabuk aşınmaları yolda bizi zor durumlarda bırakabilir. Bu gibi durumları yaşamamak için güvenli ve garantili kendini kanıtlamış parçaları kullanmakta fayda var.

3) Yorgun ve Uykusuz Yola Çıkmayın

Yorgun Yola Çıkma
Yorgun Yola Çıkma

Özellikle uzun yola yorgun ve uykusuz çıkmamak gerekmektedir. Uzun yolda şehir merkezi olmayan bölgelerde yola uzun süre bakmak dalgınlığa ve yorgunluğa neden olmaktadır. Ayrıca sıcak havalarda yola çıkmak baygınlığa ve uykuya neden olacağından öğlen saatlerine yola çıkmamakta fayda var.

4) Yola Çıkmadan Önce Aracı Kontrol Edin

Aracı Kontrol Etmek
Aracı Kontrol Etmek

Yola çıkmadan önce aracın etrafında 1 tur atın. Tekerlekleri ve aracı kontrol edin. Ayrıca kaputu kaldırarak aracın yağ ve su seviyelerini kontrol edin. Böylece yolda herhangi bir problemle karşılaşma oranınız düşecektir.

5)Aracın İçinde Dikkat Dağıtacak Bir Şey Bırakmayın

Toplu Araç İçi
Toplu Araç İçi

Araç içinde sürüş esnasında dikkat dağıtacak bir şey bırakmayın. Aynaların ve arka camın görüntüsünü kapatmamaya özen gösterin.

6)Aracın Taşıyabileceğinden Fazla Yük Almayın

Araca Fazla Yük Almamak
Araca Fazla Yük Almamak

Özellikle uzun yola çıkacak kişiler araca mümkün olduğunda yük alırlar. Geri dönüşte ise köyden veya tatil bölgelerinden aldıkları eşyaları araca yüklerler. Araç içerisindeki insanların ve bagajdaki yükün ağırlığını aracın taşıyabileceği yük miktarını geçirmeyin. Aksi takdirde güvenli bir sürüş sağlanamayabilir. Tekerlerin ve aracın taşıyabileceğinden fazla yük almak şoförün ve yolcuların canını tehlikeye atmak demektir.

7)Güvenilir ve Bilinen Akaryakıt İstasyonlarından Yakıt Alın

Güvenilir Akaryakıt Temini
Güvenilir Akaryakıt Temini

Aracınızın yakıtını bilinen ve kendini kanıtlamış akaryakıt istasyonlarından almakta fayda bulunmaktadır. Kalitesiz yakıt ile araca büyük zararlar verebilirsiniz. Özellikle yolda herhangi bir sorun yaşamak için yolculuktan önce deponuzu doldurun ve kaliteli yakıt almaya özen gösterin. Birkaç liradan kısacağım diye motora zarar verip daha büyük masraflar açığa çıkarabilirsiniz. Ayrıca yollarda tatilinize mahvetme tehlikesini ortadan kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!