Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Türkiye’de Otomobil Üretimi

Ülkemiz fazla sayıda genç nüfus kaynağına sahip, nitelikli insan yetiştirme konusunda bilgi sahibi ve kur farkı nedeni ile Avrupa’nın üretim üssü olma yolunda giden bir konumdadır. Artan maliyetler ile birlikte ucuz iş gücü arayışında ola Avrupalı üreticiler rotasını Türkiye’ye çevirmiş durumdadır. Otomobil üretimi için yıllardır ülkemizde bulunan yabancı firmaların da öncülüğünde ülkemizde otomobil üretimi sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle coğrafi konumumuzun verdiği ulaşım kolaylığı ile kara, deniz ve hava yoluyla taşımacılık yapılabilmesi ülkemizin değerini bir kat daha artırmaktadır.  

Türkiye’de otomobil üretimi 1954 yılında Tuzla’da açılan Jeep fabrikası ile başlamıştır. Daha sonra yerli aracımız olan Anadol 1966 yılında ülkemizde üretilmeye başlamıştır. Otomobil sektöründeki ilerleme sanayi sektörünün büyümesi ile devam etmiş 1968 Türk Otomobil Fabrikası’nın 1968 yılında kurulması ile Murat 124 modeli üretilmeye başlanmıştır. Daha sonra 1970 li yıllara gelindiğinde Oyak, Otoyol ve Karsan gibi büyük otomobil üreticilerinin kurdukları fabrikalar ile ülkemizdeki nitelikli iş gücü sayısı bir hayli artırılmış ve araç üretim üstelerinin artırılması ile işsizlik sayısında büyük gerilemeler meydana gelmiştir.  Daha sonraları Ford, Fiat, Honda ve Toyota gibi dünya çapında büyüklükteki araç üreticilerinin Türkiye’de fabrika açmaları ve bazı model ve otomobil parçalarını ülkemizde üretmeleri ile Türkiye tam anlamıyla otomobil üretim üssü olma yoluna girmiştir.

Türkiye'de Otomobil Üretimi
Türkiye’de Otomobil Üretimi

Türkiye’de üretilen otomobillerin başında Fiat markasının Egea modeli gelmektedir. Yıllar önce Türkiye’ye fabrikasını açan Fiat ekonomik ve gündelik otomobiller üretmeye çalışmaktadır. Sedan, hatchback, station wagon gibi 3 seçenekten oluşan Egea Fiat’ın Bursa’da bulunan Tofaş ile ortak çalıştıkları fabrikasında üretilmektedir. İki benzinli ve 3 dizel motoru bulunan model manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri ile satılmaktadır. Fiyatı 82000 ile 150000 TL arasında değişen Fiat Egea geçtiğimiz yıl ülkemizde en çok satan model olmuştur.

Bursa’da fabrikası bulunan diğer bir otomobil markası ise Renault’tur. Oyak ile birlikte çalışan ve yılda 350000 araç üretim kapasitesi bulunan fabrikada Megane ve Clio gibi çok satan modellerini üretmektedir. Ülkemizde düşük yakıt sarfiyatı büyük önem arz ettiğinden dolayı Renault ailesi ekonomik motorlar üzerinde büyük başarılar kazanmıştır. Megane modelini 110000 ile 165000 TL arasında satışa sunan Renault Oyak grubu, Clio modelini 87000 ile 125000 TL arasında satışa sunmuştur.

Ülkemizde köklü bir geçmişi bulunan Ford markası yaklaşık 50 yıldır faaliyetlerini Türkiye’de sürdürmektedir. Kocaeli’nde bulunan fabrikasında hafif ticari ve ticari araçların üretimi gerçekleştiren Ford ailesi Eskişehir’de ise kamyon ve çekici üretimi gerçekleştirmektedir.

Türkiye'de Otomobil Üretimi
Türkiye’de Otomobil Üretimi

Uzak doğulu bir otomobil üretici olan Hyundai İ10 ve İ20 model araçlarını ülkemizde üretmektedir. İzmit’ te bulunan fabrikası ile üretilen araçları tüm Avrupa’ya ihraç etmektedir. Hyundai İ10 modelini 76000 TL’den İ20 modelini ise 86000 TL’den başlayan fiyatlara satışını gerçekleştirmektedir.

Diğer bir uzak doğulu otomobil üretici olan Toyota Sakarya’da bulunan fabrikası ile tüm dünyaya ihracat gerçekleştirmektedir. Yaklaşık 30 ülkeye ihraç edilen otomobillerden dünya çapında en çok satılan araç olan Corolla modeli ve diğer bazı modeller ülkemizde üretilmektedir. Toyota Corolla model aracını 105000 ile 159000 TL arasında fiyatlara satışını gerçekleştirmektedir.

Hafif ticari sektörünün en büyük isimlerinden biri olan ISIZU Kocaeli’nde bulunan fabrikası ile pick-up üretimini gerçekleştirmektedir. Türkiye’de üretilen ilk pick-up modeli olma özelliği bulunan ISIZU D-MAX 135000 TL den başlayan fiyatlara satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!