Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Turbo Nedir?

Motor, yakıt hava karışımını içerisinde yakarak aracı hareket ettiren bir otomobil parçasıdır. Yakıtın yanması için motor içerisine yakıt ile bir miktar hava alınır. Basınç ile birlikte motor içerisine alınan yakıt ile hava yanar. Böylece motorda güç elde edilir. Motor içerisine ne kadar fazla ve sürekli hava yakıt karışımı gönderilirse motor o kadar fazla güç üreterek performans sağlar. Motora daha fazla ve sürekli hava akışını sağlamak için turbo adı verilen parça icat edilmiştir.

Turbo, motora aşırı besleme yapar. Turbo, tam bir hava pompası gibi çalışır. Motora sağlayacağı ekstradan havayı egzoz sisteminden dışarı atılan hava ile sağlar. Egzoz sisteminden dışarı atılacak hava motordan çıkmadan turbo sistemine gönderilir. Turbo içerisindeki türbin çarkına egzoz gazı çarpar. Turbo göbeğinde bulunan mil, çarkla birlikte döner. Milin yanında bulunan kompresör çarkı da milden aldığı hareketle birlikte çark ile döner. Kompresörün yüksek hızla dönmesi egzoza gidecek havayı sıkıştırır ve tekrar motor içerisine gönderir. Motor içerisine gönderilen aşırı hava ile birlikte motordan ekstra bir performans sağlanır.

Turbo Nedir
Turbo

Turbo sisteminin verimliliğini artırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan en önemlisi turbo sistemi içerisine soğutucu görevini üstlenen intercooler ünitesinin koyulmasıdır. Turbodan çıkan hava yaklaşık 160 derece sıcaklıktadır. Bu hava intercooler da soğutularak yoğunluğu artırılır. Yoğunluğu artan hava ile motor silindirleri içerisine daha fazla hava gönderilebilmektedir.

Turbo sistemi kullanıma göre çeşitli arızalar vermektedir. Turbo sisteminin ömrünü artırabilmek için aracın ilk çalıştırmasında ve durdurulmasında rölantide belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir.  Özellikle ilk çalıştırmada aracın yağ basıncının istenilen seviyeye gelene kadar beklenmesi gerekmektedir. Vites boşta iken fazla uzun gaza basılmamalıdır. Ayrıca soğuk kış günlerinde veya motor aşırı soğukken bekleme süresinin artırılması gerekmektedir.

Turbo Nedir
Turbo

Turbo sisteminin arızaları aracın hareket edememesine neden olabilir. Arızalı bir turbo ile yol gidilmenin daha büyük motor sorunlarına neden olabileceğini akılda tutarak turbonun arızalandığını anladığınızda hemen bir yetkili servise gidip tamir veya değişim işlemi yaptırmalısınız. Turbo arızaları birkaç yol ile meydana gelmektedir. Bunlardan ilki yağlama sisteminin çalışmamasıdır. Yüksek hızda dönen turbo sisteminin yağlamasının iyi olması gerekmektedir. Turbonun eksik veya yetersiz yağlanması arıza vermesine neden olabilir. Turbonun ihtiyacı olan havayı alamaması yada eksik miktarda alması da turbonun arızaya geçeceğini belirtir. Ayrıca turbo sistemi dışarıdan gelebilecek parçalardan iyi korunması gerekir. İçeriye giren herhangi bir parçanın türbine yada diğer parçalara zarar verme ihtimali vardır. Turbo sistemi içerisindeki parçalar zamanla yıpranır ve aralarındaki mesafe titreşimden dolayı değişebilir. Bu değişim ile parçalar birbirine sürtme ve parçalanma ihtimalleri vardır. Bunun yaşanmaması için aracın periyodik bakımı sırasında turbo sisteminin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

Turbo sisteminin arızalandığını yakıt sarfiyatının artmasından, motordan farklı bir ses gelmesi durumunda yada turbo arıza lambasının yanması ile anlayabilirsiniz. Turbo sistemi arızalarında vakit kaybetmeden önce bir servise gösterilmeli ve tamirinin yapılması gerekmektedir. Turbo arızaları ortalama olarak 500 ile 5000 TL aralığında tamir ve değişim miktarıyla giderilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!