Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Trafik Sigortasında Değişiklik

 Trafik sigortası (Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası) tarifesinde değişikliğe gidildi. Değişiklik Eylül ayından itibaren geçerli olup ikinci el araç satın alanların 15 gün satıcının sigortasını kullanması ortadan kaldırılıyor.

İkinci el araç satın alanların trafik sigortaları daha önceden 15 gün geçerli geçerli olmak üzere satıcının sigortası tarafından karşılanmaktaydı. 15 gün geçtikten sonra yeni trafik sigortası yaptırılması zorunlu hale gelmekteydi.  Fakat yapılan değişiklikle birlikte Eylül ayından geçerli olup 2. El araç satın alanların aracı alır almaz hemen sigortasını yaptırması gerekmektedir.

Trafik Sigortasında Değişiklik
Trafik Sigortasında Değişiklik

Sigortacılardan alınan bilgilere göre bu değişikliğe gidilmenin en önemli nedeni daha önceden satıcının sigortası kullanılırken yapılan kaza gibi olumsuz durumlarda satıcının sigortası etkilenip bir sonraki araç alışında daha yüksek sigorta primleri ödemek zorunda kalması olarak gösterildi.

Yapılan değişiklikle birlikte araç alıcılarının aracın satışını üzerine alır almaz trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir. Çıkarılan yeni yasa ile yürürlüğe giren kanun tüm 2. El araç satışlarında geçerli olacak. Eylül ayından itibaren geçerli olacak olacak değişiklikle araç satıcıları için herhangi bir olumsuzluk durumunda haksız yere fazla prim yatırmaları engellenmiş olacak. Böylece kimse başka birinin sigortası ile araç kullanamayacak.

Trafik sigortası karayollarında dolaşan her araç için yaptırılması zorunludur. Trafik sigortası ile daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Trafik sigortası olmadan yakalanan araçların trafikten men edilmesi gerekmektedir. Her yıl yenilenmesi gerekmektedir  ve ücreti sürücünün yaş, sağlık durumu ve kaza geçmişine göre belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!