Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tork Konvartör Nedir?

Araçların ilerlemesini kontrol eden vites sistemi farklılıklar göstermektedir. Binek otomobillerde kullanılan vites sistemleri en fazla manuel ve otomatik viteslerdir. Manuel viteslerde vites değiştirilmek istenildiğinde debriyaja basılarak motor ile aktarma organları arsındaki bağın koparılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise vites değişimi yapılarak ayak debriyajdan çekilir. Böylece motor ile aktarma organları arasındaki bağın tekrar kurulması ve aracın hareketi sağlanmış olur. Vites değişimi otomatik vites araçlarda kendiliğinden olmaktadır. Sürücünün vites değişimi için herhangi bir hareket yapmasına gerek duyulmaz. Fakat araç sisteminde vites değişimi kendiliğinden olmaz. Belirli parçaların etkileşimi ile vites değişimi yapılır. Bu sistemlerin başında tork konvertör gelir.

Tork konvertör, otomatik vitesli araçlarda debriyaj sistemi görevini görerek vites değişiminin sağlanması görevini üstlenir. Tork konvertörün yapısı yuvarlak yapıda ve pervaneleri andıran kapaktan oluşur. Bu kapağın orta kısmında ise daha küçük boyutta başka bir pervane daha bulunur. Bu küçük pervaneye stator ismi verilmektedir.

Tork Konvartör Nedir
Tork Konvartör

Tork konvertörün içerisinde şanzıman sıvısı bulunmaktadır. Araç çalıştığı zaman bu şanzıman sıvısı dişlilere ve türbine çarpar. Bu sistemin amacı gücü tork haline dönüştürmektir. Otomatik vitese sahip araçlarda yolda durulduğunda araç çalışmaya devam ediyorsa frene basılması gerekmektedir. Aksi takdirde araç tork konvertörün çalışması durmadığı için güç verip hareket edecektir. Otomatik vitesli araçlarda vites D konumunda iken araçtaki güç akışı durmaz ve tork konvertörün etkisi ile sürekli ileri hareket etme durumunda olur. Bu yüzden araç durduğunda vites D de iken aracın hareket etmesini engellemek için frene basmak gereklidir. Ayrıca otomatik vitesli araçlarda vites N konumunda iken araç boş viteste demektir. Bu durumda pompa ve türbin boşta döner ve şanzımana güç iletilmez.

Tork Konvartör Nedir
Tork Konvartör

Tork konvertör araç çalıştığı her an çalışmaktadır. Sıkışık trafikte sürekli dur kalk yapılan yolda otomatik vitesli araçların fazla yakıt harcamasının nedeni budur. Yakıt sarfiyatını azaltmak için araç durduğunda vitesi N (boş) konumuna getirmekte fayda vardır.

Tork konvertör bakımı periyodik bir şekilde yapılmadığı zamanlar arızalar vermektedir. Otomatik vitesli araçların manuel vitesli araçlara nazaran daha fazla arıza vermesinin nedeni budur. Tork konvertörün sürekli çakışması aracı sürekli hareket ettirmek ister. Bu durumda sürücü kırmızı ışık yada trafikte araç durduğu zamanlarda frene basarak aracın hareketini engeller. Böyle durumlarda uzun süre çalışan araçlarda zamanla şanzıman arızaları yaşanmaktadır. Şanzıman arızaları yaşamadan uzun süre aracı kullanmak isteyen sürücülerin vitesleri uygun konumda kullanması gerekmektedir. Özellikle araç durduğunda N konumunda araç hareket ederken D konumunda aracın uzun süre hareketsiz kalacağı durumlarda ise P konumuna vitesi bırakmaları aracın şanzıman ömrünün uzamasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!