Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Temel Yaşam Desteği Nedir?

Temel yaşam desteği yaralının solunum, dolaşım gibi hayati fonksiyonların geri kazandırılmasını amaçlayan uygulamalardır. Dolaşımın durması saniyeler içerisinde, solunumun durması ise dakikalar içerisinde ölüme sebep olabilir. Bu fonksiyonların en kısa sürede geri kazandırılması gerekir. Sağlık ekiplerinin müdahalesine kadar geçen sürede temel yaşam desteği ilk yardımcının görevidir.

Temel Yaşam Desteği Nasıl Uygulanır?

Yaralının ilk değerlendirilmesinde nabız ve kalp seslerinin alınamaması, solunumun kesilmesi gibi durumlarda hemen temel yaşam desteği uygulanır. Sırasıyla hava yolu, solunum ve dolaşım kontrolünü ve desteğini içeren ve ABC  olarak da bilinen uygulama önceleri bu sırayla uygulanırken son yıllarda tıbbi otoritelerin tavsiyeleri üzerine CAB sırasıyla uygulanmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise en önemli ve öncelikli fonksiyonun C yani kan dolaşımı olmasıdır. Eğer kan dolaşımı durursa diğer işlevler de sırasıyla kaybolacaktır.

C Kan Dolaşımının Sağlanması ve Kalp Masajı (CPR)

Kalp Masajı Nedir
Kalp Masajı

İlk yardım prensipleri gereği yaralıya ulaşıldığında öncelikle ortamın güvenliği sağlanmalı ve sağlık kuruluşuna haber verilmelidir. Bunun ardından ilk değerlendirmesi sonucu kalp sesi duyulmayan ve nabız alınamayan hastada dolaşımın (C-Circulation) sağlanması gerekir. Bu amaçla uygulanacak yöntem kalp masajıdır. Kalp masajı sırasıyla şu adımlardan oluşur:

 1. Hasta düz ve sert bir zemine boyun sabitliği sağlanarak yatırılır.
 1. Nabız alınamayan hastada kalp masajı için hastanın yan tarafına diz çökülür.
 1. İman tahtası olarak da bilinen göğüs kemiğinin alt ve sol tarafa yakın kısmına baskın bir elin ayası yerleştirilir.
 1. Diğer el üzerine konularak parmaklarla kenetlenir.
 1. Dirsekler tamamen düz olacak şekilde omuzdan destek alarak göğüs kemiği üzerine bastırılarak kemiğin en az 5 cm çökmesi sağlanır. Bastırmanın ardından tekrar eski pozisyonuna dönecek şekilde eller göğüsten ayrılmayacak şekilde serbest bırakılır. (Bu işlem ile kalpte atım oluşumu desteklenmeye çalışılır.)
 1. Dakikada 100 kez bu işlem yapılmaya devam edilmelidir. Dirsekleri kırmadan omuzdan destek almak ve 5 cm çökmeyi sağlamak kalp masajının etkinliği açısından son derece önemlidir.
 1. Eğer yaralının bulunduğu ortamda defibrilatör varsa kalp atışının normale dönmesi için için kullanılır.

A Hava Yolu Açıklığı Sağlanması

Solunum Yolu Kontrolu
Solunum Yolu Kontrolu

Dolaşımla birlikte bir diğer hayati fonksiyon olan solunumun devam edebilmesi için hava yollarında tıkanıklık olmaması gerekir. Yabancı cisimler, dilin geri kaçması ve boyun pozisyonu nefes kesilmesine sebep olabilir. Hava yolu açıklığı sırasıyla şu adımlar ile sağlanır:

 1. Yaralının bilinci yerinde değil ise alından ve çeneden destek sağlanarak ağız açılır. İçeride olabilecek yabancı cisimler görülmeye çalışılır.
 1. Dilin pozisyonu kontrol edilir.
 1. Ağız içerisindeki yabancı cisimler işaret parmağı ile boğaza kaçması önlenerek çıkarılır.
 1. Dil geri kaçmışsa çıkarılır.

B Solunum Desteği Sağlanması

Solunum Desteği
Solunum Desteği

Hava yolu açık olmasına rağmen nefes alamayan hastaya suni teneffüs ile solunum desteği sağlanır. Hastanın nefesi “bak-dinle-hisset prensibi” ile kontrol edilir. Göğüs hareketleri, ağızdan veya burundan gelen havanın hissedilmesi gerekir. Solunumu kesilen hastada suni teneffüs sırasıyla şu şekilde uygulanır:

 • Hava yolunun en açık pozisyona getirilebilmesi için alında hafifçe bastırılır ve çenenin ileri doğru çıkması sağlanır. Buna “baş geri-çene ileri pozisyonu” da denir.
 • Bir elle hastanın burun delikleri kapatılırken diğer elle ağız açılır.
 • Derin bir nefes alınarak hastanın ağzından kuvvetlice 1-2 sn boyunca verilir. Bu sırada en önemli nokta yaralının göğüs duvarının kabardığını fark etmektir. Eğer göğüs duvarı yükselmiyorsa yeterince kuvvetli hava verilmiyor demektir. Ardından serbest bırakılır ve havanın çıkışı sağlanır. Aynı zamanda ilk yardımcı derin bir nefes alarak aynı işlemi tekrarlar.
 • Hava yolu bir kez açıldıktan sonra 60 kalp masajı 2 suni teneffüs olacak şekilde devam edilir. Bu işlemler hastanın nabızı ve nefes alımı düzelene kadar veya sağlık ekipleri müdahale edene kadar devam eder.

 

Temel Yaşam Desteği Nedir?” için bir yorum

 • 29/03/2019 tarihinde, saat 03:55
  Permalink

  Cok faydali bilgiler var tesekurler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!