Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Süspansiyon Nedir?

Otomobil, olmazsa olmaz parçaların yanında zevke göre sürücüsünün ihtiyacı olan ve yolcu konforunu öne çıkaran çeşitli özelliklere de sahiptir. Yolda ilerlerken saf bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen sürücü ve yolcular için araçlar çeşitli konfor özellikleri sunmaktadır. Bunlardan bazıları sadece konforu sağlasa da bazıları aracın güvenliğini de ön plana çıkarmaktadır. Sürüş sırasında yol üzerindeki engelleri ve yol şartlarını araç içerisindekilerin hissetmemesi için süspansiyon sistemi geliştirilmiştir.

Süspansiyon, tekerlek ile yolun bağlantısının devamlılığını sağlayarak yol üzerindeki hataların sönümlenmesi ve araç içerisinin yol şartlarından etkilenmemesini sağlamakla görevlidir. Yolda var olan aksaklıkları sönümleyerek hem yolcuların konforunu hem de güvenliğini sağlamaktadır.

Süspansiyon Nedir
Süspansiyon

Süspansiyon sistemi araçta 3 önemli görev üstlenmektedir. İlk görev yollardaki bozuklukları sönümleyerek güvenli ve konforlu bir yolculuk yapılmasını sağlar. Çukura giren tekerlek aşağı doğru hareket eder.  Yolcuların bu durumdan rahatsız olmasını engellemek için süspansiyon tekerlek kadar ilerleyerek aracı düz bir konumda tutar. Süspansiyonun otomobil üzerindeki 2. görevi tekerleklerin yol ile temasını sürekli ve maksimum seviyede tutmaktır. Aracın yalpalamadan sabit bir şekilde yolda ilerlemesini sağlar ve tekerleklerin hareketini kontrol eder. Tekerlek hareketlerine göre uzayıp kısalarak aracın düz bir şekilde yol almasını sağlar. Süspansiyonun 3. görevi ise virajlarda aracın stabil bir hareket ile yol almasını sağlamaktır. Viraj dönülürken dış tarafta kalan tekerleklere daha fazla yük gelir. İç taraflar daha az yüke maruz kalırken eğilirler. Bu sürüş için büyük sorun çıkarabilir. Bunu önlemek için süspansiyon sistemi içte kalan tekerleklerin daha fazla yola tutunmasını sağlayarak dış tekerlere binen yükün azaltılması sağlar.

Süspansiyon Nedir
Süspansiyon

Süspansiyon sistemi birçok ayrı parçanın birleşiminden oluşmaktadır. Kısaca süspansiyon sisteminin parçaları şunlardır;

Yaylar:  Süspansiyonunu en önemli parçasıdır.Yoldaki sorunları yay enerjisi ile sönümleyerek güvenli ve konforlu bir sürüş sağlar. Yaprak, helisel, burulma çubuklu ve pnömatik olmak üzere 4 e ayrılır.

Amortisör: Yayların hareket yönüne ters olarak çalışan yayların çalışmasını dengeleyen parçadır. Tek ve çift etkili olmak üzere 2 ye ayrılır.

Kollar: Yay ve amortisörü aracın şasesine bağlamaya yarayan metal kollardır. Sabit ve hareketli olmak üzere 2 ye ayrılır.

Denge Çubukları: Virajlarda tekerlek ve araç arasındaki oluşan açı farkını azaltan otomobil parçasıdır.

Salıncak Kolları Ve Rotiller: Salıncakları aksa bağlamaya yarayan salıncak kolları, tekerleklerin her koşulda aksa bağlı kalmasını sağlar.

Süspansiyonlar kullanım şekline ve aracın modeline göre zaman geçtikçe çalışmasını kaybeder. Bu arıza süspansiyon sisteminde var olan herhangi bir parçadan kaynaklanabilir. Süspansiyon arızalarında araçta; frenler zayıflar, yol tutuşu düşer, direksiyon titrer ve sertleşir, ıslak zeminlerde araçta kayma olur ve süspansiyon sisteminde yumuşama olarak gemi gibi sallanarak seyahat yapılır. Süspansiyon arızalarını oto sanayilerde bulunan amortisör ustaları tarafından giderebilirsiniz. Aracın markası ve var olan arızaya göre süspansiyon tamir fiyatları değişiklik gösterse de ortalama 200 ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!