Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Su Pompası Nedir?

Otomobiller motorlarına gelen yakıtı yakarak bir enerji üretirler. Üretilen bu enerji aracın hareket etmesinde kullanılır. Araç bu enerji üretimi sırasında ısınır. Motorun ısınması otomobil için büyük sorunlar meydana getirebilir. Motorun fazla ısınmasını engellemek için radyatör motor içerisinde suyun dolaşmasını sağlayarak motor üzerinden fazla ısıyı suyun üzerine geçmesini sağlar. Daha sonra su radyatör üzerinde bulunan kanatçıklar yardımıyla hava ile temas ederek ısı alışverişi gerçekleştirir. Suyun motor içerisinde hareket etmesini araç su pompası gerçekleştirir.

Araç su pompası, suyun motor içerisinde hareketini sağlar. Su pompası sayesinde motor üzerindeki fazla ısı alınır ve motorun sağlıklı bir şekilde çalışmasının devamlılığı sağlanır. Ayrıca motor soğutularak yaşanılabilecek herhangi bir arızada performans düşmesi yaşamayı engeller. Araç su pompası aşırı ısınmanın yanında aynı zamanda soğuk havalarda motorun aşırı soğumasını da sağlar. İçerisine koyulan antifriz ile motorun soğuyup donmasını engeller. Suyun sürekli hareket etmesi sağlandığından dolayı su ile temas eden yüzeylerin paslanması engellenmiş olmaktadır.

Su Pompası Nedir
Su Pompası

Araç su pompası suya hareket kazandıran enerjisini aracın motorundan almaktadır. Motordan kauçuk bir kayış yardımı ile gelen hareket, su pompasının çalışmasını sağlar. Su pompası suya hareket kazandırarak motor içerisinde suyun hareketini gerçekleştirir. Böylece motor soğutulmuş olur.

Araç su pompası, yıllar içinde kullanıma bağlı olarak bazı sorunlar çıkarmaktadır. Pompanın bozulması ile birlikte motor içerisine su gönderilmez. Aşırı ısınan motorda büyük sorunlar açığa çıkar. Bu yüzden su pompası arızlarının zaman geçirmeden giderilmesi gerekmektedir. Su pompası arızasında pompanın tamiri mümkün olmayıp daha kolay ve ucuz yoldan yeni pompa ile değiştirilir. Araç su pompaları aracın marka ve modeline göre değişiklik göster se de ortalama 50 ile 150 TL arasına satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!