Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Src Belgesi Nedir?

Otomobil sürmek için gerekli bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getirmeden trafiğe çıkanlar hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Trafiğe çıkış izni için ilk gerekli olan sürücü ehliyetinin olmasıdır. Çeşitli araç gruplarına göre ayrı ayrı alınan ehliyet bir kişinin araç sürücüsü olduğunun kanıtıdır. Her araç tipine ayrı olarak verilen ehliyet için izin verilen aracın sürülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılacak bir polis durdurmasında ceza verilmektedir. Para cezasını yanında aracın trafikten çekilmesine varan ağır cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ehliyete sahip olan sürücüler kendi araçlarıyla ulaşım sağlamaktadır. Fakat var olan ehliyetiyle ticari bir taşımacılık yapacaksa SRC belgesi denilen ticari taşıma belgesi alınması gerekmektedir.

SRC belgesi,  ehliyetin ticari amaçlı kullanıma olanak sağlamaktadır. SRC belgesi 2 yolla alınmaktadır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet sahibi iseniz kursa gitmeden ve sınava girmeden SRC belgesine sahip olabilirsiniz. Fakat bu tarihten sonra ehliyet almışsanız bir kursa gidip kurs bitiminde yapılacak olan sınavdan 100 üzerinden 60 puanı geçmeniz halinde SRC belgesi almaya hak kazanacaksınız. SRC belgesi almak için yaş sınırı 18-65 yaş olarak belirtilmiştir. Bu yaşlardan önce ve sonra SRC belgesi alınamaz.

Src Nedir
Src

25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyete sahipseniz SRC 2 ve SRC 4 ; C-D  sınıfı ehliyete sahipseniz SRC 2, SRC 3 VE SRC 4;  E sınıfı ehliyete sahip olanlar ise SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 belgelerinden istediklerine sahip olabilmektedir.25 Şubat 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliye sahip olanlar 90 gün sigorta veya Bağkur primi ödemiş olmaları gerekmektedir. Bu şartların hiç birine uygun olmayan adaylar kursa gidip sınava tabi olarak SRC belgesine sahip olabilirler. 30 saatlik bir kursun ardından 100 puan üzerinden 50 sorudan oluşan bir sınava tabi olarak 60 puan almaları yani 30 soruya doğru yanıt vermeleri halinde SRC belgesini almaya hak kazanırlar.

SRC belgesi 4 farklı şekilde olmaktadır;

SRC 1: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken bir belgedir.

SRC 2: Yurt içerisinde yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken bir belgedir.

SRC 3: Uluslararası yük ve eşya taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken bir belgedir.

SRC 4: Yurt içerisinde yük ve eşya taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken bir belgedir.

Ayrıca SRC 1 belgesini alan kişiler SRC 2 belgesini almış sayılırlar. SRC3  belgesini almış kişiler ise SRC 4 belgesini almış olurlar.

SRC belgesi almak isteyen kişilerin şu belgeleri ile gerekli kuruma başvurmaları gerekmektedir;

1) Nüfus cüzdanı fotokopisi

2) Ehliyet fotokopisi

3) 2 adet fotoğraf

SRC belgesi almak isteyen kişilerin cebinden çıkacak ücretler ise şöyledir;

SRC 2 belgesi için 900 TL

SRC 3 belgesi için 1025 TL

SRC 4 belgesi için 900 TL

Ayrıca 100 TL sınav ücreti ve 24 TL kart ücretini yatırdıktan sonra istenilen SRC belgesine sahip olunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!