Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Silindir Sıralanışına Göre Motorlar

Silindir Sıralanışına Göre Motorlar

Silindir sıralanışına göre motorları 5 (Beş) şekilde inceleyebiliriz. Bunlar; sıra tipi motorlar, v tipi motorlar, boksör tipi motorlar, yıldız tipi motorlar ve w tipi motorlardır. Sırasıyla bu motor tiplerini inceleyelim.

  • Sıra Tipi Motorlar
sıra tipi motor nedir
Sıra Tipi Motorun Çalışma Şekli

Sıra tipi motorlara sıralı sistem motorlar da denilmektir. Silindirlerin krank mili üzerinde sıralı şekilde dizildiği bir motor şeklidir. Silindirlerin dizilişleri itabari ile bu adı alır. İki, üç, dört, beş ve altı silindirli olabilirler. Altı silindirden sonrası motorun boyu uzayıp dengesini bozduğu için yapılmamaktadır. Bazı motorların şekilleri buna bağlı olarak eğik yapılmıştır. Buradaki amaç motor bölmesini küçültüp silindirleri daha rahat sıralamak içindir .Dizel ve benzinli olarak kullanabilirler .V motorlarda silindir 45-90 derece açıyla durmaktadır.

  • V Tipi Motorlar
v tipi motor nedir
V Tipi Motorun Çalışma Şekli

                V tipi motorlar silindirlerin krank mili üzerinde v karşılıklı 2 sıra şeklinde sıralanmış hali olarak karşımıza çıkar. V tipi bir motor aynı silindir hacimdeki sıralı tip bir motordan yaklaşık %50 daha az hacim kaplar ve daha fazla yakıt tüketirler. Emme manifoltları yapı itibari ile daha karmaşıktır. 1 yerine 2 adet egsoz manifoltu bulunmaktadır. Sıralı tip motorların blokları ve motor kafası diye tabir edilen kısmı 1 adettir, v tipi motorlarda gövde 1 adet ama kafa kısmı (silindirlerin içerisinde ötelendiği kısım)2 adettir. Contaları her kafa için doğal olarak 1 er tanedir. Bu tip motorlar nispeten yüksek performans gereken uygulamalarda kullanılırlar.

  • Boksör(Boxer) Tipi Motorlar
boksör motor nedir
Boksör (Boxer) Motorun Çalışma Şekli

Boksör tipi motorları yukarıda ki motor çeşitlerinden ayıran en önemli özelliği diğer 2 motorda silindirler dikine çalışmaktayken bu motor tipinde tek bir krank mili üzerinde karşılıklı yatay olarak yerleştirilen silindirlere sahip olmasıdır. Boksör motor denilmesindeki benzetme bir boks maçında birbirlerine atılan sağlam dengeli yumrukları atabilen iki boksörle aynı doğrultuda çalışmasıdır. Kendine has bir sesi mevcut olup karşılıklı dizilmiş silindirler arasındaki açı 180 derece olmasından dolayı motor silindirlerin birbirlerine olan titreşimi minimuma düşürmektedir. Güvenlik açısından da v tipi motorlarda yaşanan kazalarda yaralanma ve ölümü silindir dizliminden dolayı azaltmaktadır. Dolayısıyla güvenli bir motor olarak tanımlanabilir. Boxer motor araçlarda düz bir yer kapladığı için motorun daha aşağıya yerleştirilmesini ve ağırlık merkezinin alçaltılmasını sağlamaktadır . Ağırlık merkezinin aşağıda olması daha yüksek bir kararlılık ve daha fazla sürücü güvenliği sağlamaktadır. Fakat bunca avantaja rağmen pahalı olması, yüksek ses ile çalışması, bakım, onarım ve tamirinin yüksek olması sebebi ile günümüzde sayılı araç markaları tarafından tercih edilmektedir.

  • Yıldız (Radyal)  Motorlar
yıldız motor nedir
Yıldız Tipi Motorun Çalışma Şekli

                Yıldız ( radyal) motorlar, içten yanmalı olarak sınıflandırılır. Çoğunlukla uçaklarda kullanılır. Silindirleri rotary (dönen) motorlarda olduğu gibi krank milinin etrafında bir daire oluşturacak şekilde dizilmiştir. Başka bir ifadeyle, silindirleri belli bir sıra dahilinde değil, daire merkezine karşı sıralanmış motor tipidir. Bu sebeple yıldız şeklinde görünümü vardır. Dokuz silindirli tipik bir radyal motor, 1200 beygir gücü üretebilir.Radyal motorda pistonlar, biyeller yardımı ile krank miline bağlıdır. Dört zamanı (emme, sıkıştırma, güç (yanma), egzoz) tamamlandığında krank mili iki devir yaparak silindirler, ateşleme sırasına göre güç üretir. Yanan hava-yakıt karışımının patlaması ile meydana gelen güç, piston kolları vasıtası ile krank miline dönme hareketi olarak iletilir. Çalışma sistemi, bu bakımdan sıralı motorlarla benzer. Dokuz silindirli bir radyal motorda ateşleme sırası “1, 3, 5, 7, 9, 2, 4, 6, 8” numaralı silindirlerde bu sıraya göre gerçekleşir. Her çevrim tamamlandığında ateşleme sırası tekrar birinci silindire döner. Başka bir deyişle pistondaki gücün hareketi sırasında ateşlenecek sonraki piston arasında bir piston vardır. Ateşleme sırası, valfların açılması ve kapanması, yanma sonrası oluşan gücün bir sonraki silindirin sıkıştırma işlemine yardım etmesi ve hareketin bu şekilde devam etmesi şekilde çevrim veya dört zaman tamamlanır. Radyal motorlarda tek sayılı silindirler kullanılmasının bir mantığı var. Motorun daha sorunsuz çalışması için tutarlı ve devamlı bir güç üretilmelidir. Daha verimli güç üretmek için tek sayıda silindir kullanılır. Böylece diğer piston ateşleme işlemini başarabilir. Eğer eşit sayıda silindir kullanılırsa, eşit derecede zamanlanmış bir ateşleme döngüsü mümkün olmazdı.Radyal motorlarda, otomobil ve motosikletlerde kullanılan motorların aksine silindirlerin ekseni aynı düzlemlidir.Sıvı soğutma sistemleri herhangi bir hasara karşı daha savunmasızdır. Hasarlarda su kaybı sonucu motor aşırı ısınır ve farklı arızalara yol açabilir. Hava soğutmalı bir radyal motor, bu tür hasarlardan etkilenmeden soğutulabilir. Hava soğutmalı radyaller, su kullanılmadığı için sıvı soğutmalı sıralı motorlardan daha hafiftir. Silindirlerin hava akımına maruz kalması sürtünmeyi önemli ölçüde arttırır. Üç veya beş silindirli radyal motorlar, en basit sınıftadır. Bu sınıftaki motorlar diğer motorlara göre çok sesli ve titreşimli çalışır ve güvenli değildir.

  • W Motorlar
w motor nedir
W Motorun Çalışma Şekli

W tipi motorlar yüksek performans amacı güden  ilk sırada görmüş olduğumuz v motorun çalışma prensibiyle aynı olup iki v motorun birleştirilmiş halidir. Geometrik görünüşü W harfini aldığı için ismini görünüşünden alır .Motor hacmini daha fazla olması ile yüksek silindir hacmine sahip olması onu hepsinden daha güçlü kılmaktadır. V motorda 2 silindir tek krank mili varken bu motrlar 4 silindir ( sayı örnek verilmiştir)  iki krank mili ile daha fazla motor hacmi ile daha cok performans üretilmek istenen bu motorlarda tabiki yakıt daha çok tüketilmektedir. Nispeten küçük hacme daha çok silindir sığdırıldığı için soğutması da azalan yüzey alanından ötürü daha zordur. W motor diğer motorlara göre çok daha fazla hareketli ve hareketsiz parçaya sahiptir. Diğer motorlardan daha ağırdır. Performans, hız gibi özel amaçlara hitaben özel olarak üretildikleri için hem motor hem de bu motoru kullanan araçlar daha pahalıdır. Bakım, onarım ve tamiri sayılı kişiler tarafından yapıldığı için her şekilde kullanılması yüksek maliyet ve uzman kişilerin az olması sebebiyle günümüzde sayılı araç markaları tarafından tercih edilmektedir. W motoru  daha iyi anlamak için aşağıdaki resmi inceleyebiliriz.

W Motor Nedir
W Motor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!