Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Silecek Nedir?

Kötü hava koşullarında özellikle yağmurlu ve karlı araçlarla yolda ilerlemek çok zor bir hal almaktadır. Yağmur ve karlı hava araç camlarının önüne gelen yağmur damlası ve kar taneleri araç şoförünün görüş mesafesini azaltmaktadır. Bu şekilde yolda ilerlenmeyeceği ortaya çıktıktan sonra silecek icat edilmiştir. Cam önlerine konulan bir silecek sistemi ile camın önünde biriken su ve kar tanesi giderilmektedir.

Silecek
Silecek

Silecekler ilk icat olunduğu zamanlarda direksiyonun yan tarafına konulan bir kol vasıtası ile birlikte camın önünde biriken kar ve yağmur taneleri uzaklaştırılmaktaydı. Daha sonra küçük elektrik motorunun bulunmasıyla birlikte silecekler elektrik motoruna bağlandı. Direksiyonun yanında bulunan bir kol vasıtası ile birlikte ihtiyaç halinde kolun ileri itilmesi ile birlikte silecekler harekete geçmektedir.

Silecek, bir plastik kol ile kauçuk malzemeden üretilen araç camının önünde biriken su ve diğer malzemelerin uzaklaştırılmasını sağlayan bir yapıdır. Gücünü elektrik motorundan alan silecek sistemi motorun sahip olduğu yüksek dönme kuvvetini düşük torka çevirir. Motordan gelen güç sonsuz dişli mekanizması ile birlikte yaklaşık  50 kat düşürülür. Bu güç torka dönüştürülerek sileceğin ihtiyacı olan güç sağlanmaktadır.

Silecek
Silecek

Silecek üzerinde suyu uzaklaştırılması sağlayan kauçuk bir parça bulunmaktadır. Kauçuk parça dış hava şartlarında sıcak ve soğuk havada sertleşir. Sertleşen kauçuk malzeme zamanla görevini yapamayacak konuma gelir. Cam üzerinde çiziklere ve su kalıntılarına neden olur. Silecekleri daha uzun süre kullanmak için kauçuk malzemenin zamanla temizlenmesi ve aracın kapalı ortamda park edilmesi gerekir.

Sileceklerin kontrolü direksiyon yanında bulunan bir kol vasıtası ile yapılmaktadır. Kol üzerinde sileceğin çalışmasını istediğiniz hız ayarı bölümü bulunmaktadır. Gerekli olan hızda sileceklerin çalışması ile cam temizlenir ve görüş miktarı artar. Silecek ayarları sadece hız ayarından ibaret değildir. Yeni teknoloji üretilen araçlar sileceklerinde bazı sensörler bulunmaktadır. Özellikle yağmurlu havalarda silecek üzerinde bulunan sensörler vasıtası ile birlikte su ile teması algılayarak kendiliğinden sileceklerin çalışmasını sağlamaktadır. Silecek sensörüne sahip olan araçlarda yıkama yapılmadan önce sensörün kapatılması gerekmektedir. Yoksa cama suyun temas etmesi ile birlikte silecekler harekete geçecektir.

Silecek
Silecek

Araçlarda silecekler ön, arka camda ayrıca bazı araçlarda far üzerinde bulunmaktadır. Sileceklerin 2 yıldan bir değiştirilmesi gerekmektedir. Silecek üzerinde bulunan kauçuk malzemenin sertleşmesi ile birlikte sileceklerin değişim zamanının geldiği anlaşılır. Araçların marka ve modeline göre silecek fiyatları değişiklik gösterse de ortalama 50 ile 250 TL aralığında satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!