Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sıfır Kilometre Ayıplı Otomobil Davası Sonuçlandı

Herkes bir sıfır araç sahibi olmak ister. Sorun çıkarmasın, ilk ben süreyim ve uzun yıllar temiz bir şekilde binmek için bayilerden sıfır otomobiller satın alınır. Peki ya bayilerden sıfır diye aldığımız ve bir sorun çıkmayacağı fabrikadan direk aldığımızı düşündüğümüz bu otomobillerin sıfır olduğuna nasıl karar veririz?

Ankara’da bir kişi sıfır araç almak için bayiye gittiğinde beğendiği aracı aldı. Daha sonra yapılan bir değerlendirme sonucunda aracın boyalı olduğu açığa çıkarıldı. Otomobil sahibi durumu kabullenemese de geçtiğimiz yıllardan günümüze bu gibi sorunları bir çok kişi yaşamıştır.

Otomobil Davası
Otomobil Davası

Ankara Bölge Adliye Mahkemesinde görülen davada boyalı çıkan sıfır otomobilin iade edilmesi ve ödenmiş olan 171.000 TL’nin sürücüye iade edilmesi karar verildi. Konya’da 2014 yılında bir otomobil bayisinden 171.000 TL’ye alınan lüks aracın 11 ay kullanıldıktan sonra  satılmaya karar verilmesi üzerine araca ekspertiz yapıldı. Ekspertiz raporuna göre; kaput, tavan, çamurluk, ve kapılarında 5 parça boya olduğu açığa çıktı. Daha sonra araç sahibi durumu bayiye bildirdikten sonra bayiden olumsuz sonuç aldı. Daha sonra olay mahkemeye taşınarak dava Konya 1. Tüketici Mahkemesinde görüldü. Mahkeme aracın 1 yıl kullanılmış olduğundan dolayı bayiye iade edilmesini reddetti. Avukat kararın temyizi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine dilekçe vererek kararın bozulmasını ve ”sıfır kilometre ayıplı araç” satan bayiyi sorumlu tuttu.

Otomobil Davası
Otomobil Davası

Mahkemenin verdiği karar sonucunda aracın bayiye iade edilmesine ayrıca araç bedelinin sürücüye geri verilmesini karara bağladı. Kararın ardından avukat, bu kararın emsal niteliği taşıdığı bundan sonra böyle bir satış yapmaya hiç bir bayinin cesaret edemeyeceğini ve bu gibi durumlar yaşandığındaki haksız kişilerin cezalandırılacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!