Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Sedan, Hatchback Ve Station Wagon Otomobiller

Otomobiller dış görünüşleri ve özelliklerine göre çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bu grupları araçların kapı sayısı, kaporta görünümü,taşıdığı yolcu miktarı ve ne için üretildikleri belirlemektedir. Otomobil üreticilerinin araçları en kapsamlı olarak ayırdığı 3 grup bulunmaktadır. Bunlar sedan, station wagon ve hatchback dir. Yeni bir araç almak isteyen veya sahip olduğu otomobilin ihtiyaçlarını karşılayamadığı düşüncesinde olanlar için bu grupları incelemeye karar verdik. Sürücülerin hangi ihtiyaçlarda ne tür bir otomobil alması gerektiğini sizlere açıklamaya çalıştık.

                                               SEDAN OTOMOBİL NEDİR?

Audi A6 Sedan
Audi A6 Sedan

Araç iç hacmi 933 litre ve daha fazlası olan araçlara sedan denmektedir. Sedan otomobiller iki yada dört kapılı, dört kişi taşıma kapasitesine sahip, dört ve üzeri penceresi olan, sabit şaseye sahip ve kapalı binek otomobillerdir.Şaseleri uzun bir yapıya sahiptir.Sedan araçlar genellikle çekirdek aileler tarafından kullanılmaktadır. Geniş iç hacim ve ferah bir yapıda olmaları aile boyu seyahatlerde yolculara rahat bir ortam sunmaktadır.Ayrıca sahip oldukları geniş bagaj hacmi ile taşımak istediğiniz her yükün kolayca yerleştirilmesi sağlanmaktadır. Dört ve üzeri sayıdaki pencereleri ile birlikte araç içerisine gerekli olan ışık ve havayı sağlamada iyi işler çıkarmaktadır. Ayrıca geniş pencereler ile yolculuğun tadını etrafı izleyerek çıkarmak isteyen yolcular için büyük bir avantajdır. Tavan yükseklikleri yolcuların rahat bir yolculuk sürebilmesi için standart yüksekliklerin üzerindedir. Ayrıca diz mesafeleri de uzun şasenin verdiği rahatlıkla birlikte standart uzunlukların üzerindedir. Ülkemizde en çok kullanılan araç tipi sedan araçlardır. Yedek parça bolluğu ve her ihtiyaca cevap vermeleri bakımından her kesimin ilgisini çekmektedir.

                                     HATCHBACK OTOMOBİL NEDİR?

Opel Astra Hatchback
Opel Astra Hatchback

Küçük, minik veya kompakt araçlar diye adlandırılan hatchback araçlar ülkemizde fazla miktarda bulunmasa bile Avrupa ülkelerinde en çok tercih edilen otomobil çeşididir. Sedan otomobillere göre kısa şaseye sahip olan bu araçlar arka bagaj uzantısına sahip değildir. Bagajı tavandan arka tampona doğru yumurta şeklinde uzanan bu araçlar tasarımları sayesinde çoğu sedan otomobillerden daha fazla bagaj hacmi sağlamaktadır. Sedan otomobillere göre daha kısa bir yapıda olan hatchback otomobiller bunun verdiği bir dezavantajla yolculara kısmen daha rahatsız yolculuk sunmaktadır. Arka tarafa doğru azalan baş mesafesi ile arka koltukta yolculuk yapacak yolcular için rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca arka yan camların ön yan camlara göre daha küçük yapıda olması araç içinin basık hissedilmesine neden olmaktadır. Hatchback otomobiller özellikle fazla trafik olan şehirlerde tercih edilmektedir. Küçük bir yapıya sahip olduklarından dolayı sürüşü daha rahat, park yeri bulmaları daha kolay olmaktadır.

                                   STATİON WAGON OTOMOBİL NEDİR?

Toyota Auris Touring Sports
Toyota Auris Touring Sports

 Station wagon araçlar, sedan ve hatchback otomobillere göre daha uzun bir şaseye sahiptir. Tavanları ön camdan arka tampona kadar uzanmaları bakımından arka koltukta da rahat bir yolculuk yapılmasını sağlarlar. Bagaj havuzları otomobil içersinde kalmasından dolayı hem daha kullanışlı hem de bu sayede herhangi bir yük taşımaya elverişlidir. Ticari olarak da kullanılmaya uygundur. Genellikle beş yolcu taşıma kapasitesine sahip olan station wagon otomobiller özellikle büyük aileler, ticari işletmeler ve spor severlerin ilgisini çekmektedir. Şehir trafiğinde kullanımı biraz zorlasa da uzun yolculuklarda sağladığı faydalar ile alıcı bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!