Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ruhsat Nedir? Nasıl Alınır?

Araç ruhsatı bir aracın kimliğidir. Araç ve sahibi hakkındaki tüm bilgilerin yer aldığı resmi bir belgedir.Ruhsatın her daim araçta bulundurulması zorunludur.Yetkili kişiler tarafından istenildiğinde o aracın sahibinin sizin olduğunuzu kanıtlamaya yaramaktadır.Alım satım işlemlerinde ilk bakılan belgedir.

Ruhsat içinde aracın; markası, rengi , tipi, modeli,motoru, koltuk sayısı ve muayene numarası gibi araç hakkında teknik bilgiler bulunur.Ayrıca araç sahibine ait; T.C kimlik numarası, araç sahibinin adı, soyadı, ve adres bilgileri bulunmaktadır.Araç ruhsatı alma işlemine tescil işlemi denmektedir.

Ruhsat, 2018 yılından önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilmekteydi fakat yasalarda yapılan değişiklikler sonucunda 2018 yılında sonra noterler tarafından verilmektedir.Eskiden uzun süren ruhsat çıkarma işlemleri artık teknolojinin de gelişmesi ile birlikte 1 günde tamamlanmaktadır.

ruhsat nedir
Ruhsat Örneği

Araç ruhsatı alırken 2 tür işlem yapılmaktadır. Sıfır araç alımına farklı bir ruhsat alma işlemi, ikinci el araç alımına farklı bir ruhsat alma işlemi yapılmaktadır.

Sıfır araç alımında ruhsat için gerekli belgeler;

Noter tasdikli araç satış belgesi

Aracın trafik ve tescil belgeleri

Trafik sigortası

Araç sahibinin vergi borcu olmadığına dair belge

Yukarıdaki belgelere sahip olan araç sahipleri ruhsat işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayarak ruhsatlarını alabilirler. Bu belgeleri tamamlayan araç sahipleri belgelerle beraber notere giderler.Noterler tarafından ruhsat alımı için gerekli işlemler yapılır. Noter  ruhsat çıkana kadar kullanılabilecek geçici tescil belgesini verir.Bu belgenin 1 ay kullanım hakkı vardır. Tescil belgesini aldıktan sonra araç sahibi 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir.Zorunlu trafik sigortası acenteler tarafından yapılmaktadır.Tescil belgesi ile acenteye gidilerek sigorta işlemi yaptırılır.Noterden daha kısa zamanda ruhsat çıkarmak için randevu alınabilir.İnternet sitesinden alınan randevu tarihi geldiğinde trafik sigortası, noter satış belgesi ve nüfus cüzdanı ile birlikte ruhsat başvurusuna gidilir.Sıfır araç alımında ruhsat yaklaşık 1 haftada edinilmektedir.

İkinci el araç alımında ruhsat için gerekli belgeler;

Aracın trafik ve tescil belgesi

Noter tarafından verilen araç satış belgesi

Zorunlu mali mesuliyet sigortası

Vergi ilişiği kesme belgesi

Bu belgeler tamamlandıktan sonra aracın yeni ve eski sahipleri notere giderek araç devir işlemlerini yapabilirler.İkinci el araç alımında ruhsat noterden 1 günde alınabilmektedir.

Araç ruhsatı çıkarma ücretleri yeni gele zamlarla birlikte 2019 yılı için;

Noter evrak bedeli:148,50 TL

Noter ücreti:54 TL

Belge baskı ücreti:22 TL

Toplam ruhsat çıkarma işlem ücreti:224,5 TL’dir.

Ruhsat çıkarımda ruhsat işlemlerinin masrafını alıcı karşılar.Satıcı bu masrafları ödemez.

Ruhsat çıkarımına engel olacak durumlar;

Aracın vergi borcunu bulunması

Araca ait HGS veya OGS borcunun bulunması

Ödenmemiş trafik cezası

Aracın muayene tarihinin geçmiş olması

Araç üzerinde haciz veya rehin bulunması.

Yukarıdaki cezaları olan aracın ruhsatı verilemez ve satışı yapılamaz.Araç satın alırken satın alacağınız aracın tüm borçlarının ödendiğinden emin olarak notere gidin.Aksi takdirde satışı alamazsınız ve zaman kaybı yaşarsınız.Ayrıca araç satın alınma ücretinin sadece ruhsat üzerindeki isme gönderilmesi gerekmektedir.Aksi takdirde yaşanılabilecek herhangi bir sorunda karşınızda herhangi bir kurum bulamazsınız.

Sahip olduğunuz ruhsatın kaybetmeniz durumunda; hiç zaman kaybetmeden en yakın emniyet güçlerinde edinebileceğiniz araç ruhsat kayıp dilekçe örneğiyle birlikte karakollara giderek ruhsatın sizin elinizde olmadığını teyit etmeniz gerekmektedir.Bu sizin bilginiz dışında yaşanılabilecek herhangi bir duruma karşı kendinizi güvene almanızı sağlamaktadır.Ayrıca ruhsatı kaybettiğinize dair gazeteye ilan vermeniz yaşanılabilecek herhangi soruna karşı kendinizi hukuki açıdan koruyabilme hakkı sağlamaktadır.Bunları yaptıktan sonra notere giderek yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Yeniden ruhsat çıkarmak için gerekli belgeler:

Kayıp ruhsat başvurusu tutanağı

Motor ve genel muayene tespiti

Zorunlu trafik sigortası

Nüfus cüzdanı

Yeni ruhsat çıkarma işlemlerinde de kayıp ruhsat yenileme işlemlerinde de yatırılan harç ücreti aynı olup 2019 yılı için 224,5 TL’dir.

Ruhsat Nedir? Nasıl Alınır?” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!