Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Regülatör (Lpg Beyni) Nedir?

Otomobiller benzin, dizel yada LPG gibi çeşitli yakıtları motorlarında yakarak hareket elde ederler. Bu yakıt çeşitlerinin otomobil üzerinde birçok parçası vardır. Bu parçaların yakıtın çeşidine göre farklı görevleri bulunmaktadır.  LPG gaz esaslı bir yakıttır ve benzinli otomobillerden alternatif yakıt olarak kullanılmaktadır. LPG yakıtının kendine özgü bir deposu bulunmaktadır. Benzin deposunun yanına istenilen boyutta bir LPG deposu konulabilir. LPG yakıtı motor içerine sonradan monte edilen bir LPG tesisatıyla bağlamıştır. Depoda bekletilen yakıt motor çalışmaya başlayınca lpg tesisatından motor içerisine gönderilir. Yakıtın motor içerisindeki hareketini düzenlemek için bir lpg beyni kullanılmaktadır. Bu lpg beyni motor kaputunun altına gözle görülebilecek bir noktaya yerleştirilir. LPG yakıtının hareketini düzenleyen bu beyne halk arasında regülatör ismi verilmektedir.

Regülatör, lpg deposundan gelen sıvı LPG yi aracın motorundan gelen sıcak suyla birleştirip regülatörün içindeki ısınma haznesinde ısıtarak buhar haline dönüştürür. Daha sonra aracın yapısına bağlı olarak bu  LPG gazını karbüratöre yada LPG enjektörüne gönderir.

Regülatör Nedir
Regülatör

LPG beyni kullanılan malzeme kalitesine göre farklı ömürlere sahiptir. LPG beynin ömrünü etkileyen en büyük etken yakıtın kalitesidir. Kalitesiz yakıt beynin içerisinde tıkanma yapar. Kalitesiz yakıtla çalışan beyin zaman içerisinde yıpranır ve görevini gerçekleştiremez hale gelir. LPG beyinleri ortalama olarak yerli üretimse 5 yıl, ithal ise 10 yıl çalışma ömrüne sahiptir.

 LPG beyinleri düzgün ayar yapılmadığında ve soğuk havalarda çalışmaz hale gelmektedir. Aracımızın LPG beynin arızalandığını şöyle anlayabiliriz;

Sabahları soğuk havalarda ilk çalıştırmada beynin donması ile araç çalışmaz.

Beyinden gaz kaçırma olur.

Beynin bağlı olduğu dirseklerden su kaçırma olur.

Rölantide düzensizlik olarak araç titrer ve stop eder.

Bu gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız çok vakit geçmeden bir LPG servisine gitmekte fayda vardır. Arızanın sebebini erken teşhis ederek ileride yaşanılabilecek daha büyük sorunlara davetiye çıkarmamış oluruz. LPG beyinleri kullanılan markaya göre değişiklik gösterse de ortalama 250 ile 750 TL arasında satılmaktadır. Her 5 yıl ve 80.00 km yol yapıldıktan sonra LPG beyinlerini değişmesinde fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!