Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Radyatör Nedir?

Motor depoda olan yakıtı yakarak enerji üretir. Böylece araçların hareket etmesi sağlanır. Yanma işlemi, sonunda ısı açığa çıkaran bir tepkimedir. Motorda yanan yakıt ile motor yüzeylerinin sıcaklığı artar. Aşırı ısınma motor yüzeyinin zarar görmesine neden olur. Isınan metal yüzeyler genleşir, bu genleşmenin etkisi ile ince ayar gerektiren motor parçalarının ayarları bozulur istenildiği gibi çalışmayabilir. Bu durum motor için büyük arızalara neden olmakla sürücü ve yolcuların da can güvenliğini tehlikeye atar.Motorun aşırı ısınmasını engellemek için radyatör adı verilen araç parçası üretilmiş böylece motorun sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmıştır.

Radyatör, motor içerisinde dolanan suyun motorun sahip olduğu sıcaklığı emmesi ve  bu suyun radyatör içerisine geldiğinde hava kanalları ile dış havayla temas ettirilerek suyun soğumasını sağlar. Radyatör alt ve üst kazan kısımlarından oluşmaktadır. Üst kazan suyun girişini sağlarken, alt kazan suyun tekrar suyun motor içerisine gönderilmesini sağlamaktadır. Motordan sıcak olarak gelen su üst kazandan radyatör içerisine gelir. Radyatör üzerinde bulunan kanallara dolarak hava ile maksimum temas halinde olur. Dış hava ile ısı alışverişi yapan radyatör içerisinde su aşağıya doğru akarken soğur. Soğuyan  su tekrar motor içerisine gönderilerek motorun soğuması sağlanır.

Radyatör Nedir
Radyatör

Radyatör, genellikle bakır veya pirinç gibi ısı alışverişi yüksek malzemelerden yapılır. Son yıllarda alüminyum alaşımlarından yapılan radyatör aynı zamanda korozyona karşı da dayanaklıdır.

Bazı radyatör modellerinde üst tarafta su doldurma bölmesi bulunmaktadır. Uzun yıllar kullanılan radyatörler ısınıp soğumadan dolayı yıpranır ve içerisindeki suyun belirli kısmını damlatma şeklinde dışarı atarlar. Radyatör içerisinde azalan su radyatörün çalışmasını zora sokar ve motor istenilen yüzeyde soğutulamaz. Bazı radyatör modellerinde ise alt tarafta hava tapaları bulunmaktadır. Bu hava tapaları motorun ısınmasını çabuk sağlamak için kapatılabilir. Özellikle kış aylarında motor ilk çalıştırıldığında soğuktan dolayı çalışmaz yada performanslı bir şekilde çalışamaz. Bu gibi durumlarda motorun çabuk ısınması ve soğumaması istenir. Bu da radyatör üzerinde bulunan hava tapalarının kapatılması ile sağlanır.

Radyatör Nedir
Radyatör

Su soğuk havalarda donma özelliğine sahiptir. Kış aylarında radyatör içerisindeki suyun donmaması ve motoru sağlıklı bir şekilde soğutması için antifrizli su radyatöre eklenmelidir. Antifriz etkisi ile çok düşük sıcaklıklara kadar radyatör donmaz ve motor istenildiği gibi çalışır.

 Radyatör uzun süre kullanımdan, içerisindeki sudan dolayı ve dış etmenlerden kaynaklanan bir çok şey ile arızalanabilir. Radyatör arızaları genellikle tamir edilemez ve değiştirilmesi gereken arızalardır. Oto sanayilerde radyatör ustaları tarafından arızayı tamir ettirebilirsiniz. Radyatör fiyatları ortalama 200 ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!