Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Portbagaj nedir? Hangi Araçlarda Kullanılabilir?

Artan yakıt masrafları ve vergiler tüketicileri artık büyük ve güçlü motorlara sahip araçları almaktan alıkoymaktadır. Özellikle çocuklu aileler ve işi gereği arabasını sürekli kullanmak zorunda olan kişiler giderek küçülen aralar yüzünden sıkıntı çekmekte binek araç yerine ticari araç almak zorunda kalmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için yakıt masrafının yanında artan park sorunu da eklenince sürücüler boyutları küçük araç almak zorunda kalmaktadır. Türk aile yapısı geleneği özellikle bayram tatillerinde ve yaz aylarında yaşanılan büyük kentlerden bir kaçış olmaktadır. Doğdukları ya da ailelerinin yaşadıkları köylere gitmek orada kışlık malzemelerini yapmak ve evlerine getirerek biraz olsun masraflar kısılmaya çalışılmaktadır. Böyle olunca da küçülen araçlar ile birlikte bu araçları sahip olduğu bagaj alanı da daralmaktadır. Sürücüler ya taşıyacakları eşyalarında azalmaya gitmektedir ya da ona bir alternatif olarak araç üstü portbagaj almaktadır.

Portbagaj Nedir
Portbagaj

Portbagaj, araçların üstüne takılan genellikle alüminyum ve plastik parçalardan yapılmış üstü kapalı bir kayık şeklinde ekstra bir bagajdır. Araç içinde bagaj alanı yeterli olmayan sürücüler tüm malzemelerini rahat bir şekilde taşımak için portbagajlardan kullanmaktadır.  Büyüklük ve genişliği üretildikleri markadan markaya değişiklik gösteren portbagajlar özellikle tatil zamanları sürücülerin işini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Portbagajlar, araç içi bagaj bölümüne sığmayan bisiklet, çadır sistemleri veya kayak takımları gibi malzemelerin rahat bir şekilde taşınmasını sağlamaktadır.

 Portbagaj, takılacakları aracın yapısına göre değişiklik göstermektedir. Sedan, hatchback veya station wagon tipi araçlarda farklı tip portbagajlar kullanılmaktadır. Station wagon tipi araçlarda şase uzun bir yapıda olduğundan dolayı uzun ve daha geniş portbagajlar kullanılabilirken, sedan tipi araçlarda şase daha kısa olduğundan genellikle orta boy ve biraz daha yüksek portbagaj kullanılmaktadır. Şase sistemi en kısa olan hatchback araçlar boy olarak kısa fakat diğer portbagajlara göre daha yüksek olan bagaj kullanırlar.

Portbagaj Örneği
Portbagaj Örneği

Portbagajlar aerodinamik yapıları sayesinde sürüşe fazla bir etki bırakmazlar. Fakat gene de araca sonradan bağlanan bir yapı oldukları için aracın dengesini az bir miktarda bozarlar. Özellikle yüksek hızlara çıkıldıkça artan bir rüzgar sesi ve aracı sallama durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için aracınız için en uygun ve kendini kanıtlamış güvenilir bir portbagaj markasını tercih etmelisiniz.

Portbagajlar araç üzerinde bulunan çıtaların kanallarına bağlanır. Araç çıtalarının çıkartılarak portbagajın ayakları bu çıtaların yerlerine takılmaktadır. Vida yardımıyla portbagaj araç kaportasına tutturulmaktadır. Fakat hiçbir şekilde kaportaya zarar verilmektedir. Vidalama için yapılan ek parçalar araca portbagajı sabitlemektedir. İşiniz bittiğinde vidaları yerlerinden çıkararak portbagajı çıkarabilir tekrar araç çıtalarınızı yerlerine takarak aracınızı eski görünümüne getirebilirsiniz. Piyasada yer alan portbagajlar kalitesine göre fiyat farkı gösterse de ortalama 500 ile1500 TL aralığında bir portbagaja sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!