Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka bir aracın kimliğini oluşturmaktadır. İnsanlarda TC kimlik numarası nasılsa araçlar için belirleyici etmen plakadır. Plaka üzerinde ilk kısımda aracın ilini göstermektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde bulunan tüm illerin kendine has bir plaka numarası bulunmaktadır. Bu numara ile aracın hangi ile ait olduğu anlaşılmaktadır. Plakanın orta kısmında ise aracın kayıtlı olduğu ilçenin kodu harf olarak geçmektedir. Her ilçenin plakada belirli bir harf karşılığı bulunmaktadır. Bu harf plakanın orta kısmında yer alarak aracın hangi ilçeye kayıtlı olduğunu gösterir. Plakanın son kısmı olan sağ tarafta ise plaka numarası yer alır. Bu numara plaka alınırken verilen plaka sıra numarasıdır.

Plakalar araç trafiğe çıkarken verilen ve sürekli bulundurulması gereken bir araç kimliğidir. Fakat sonradan istenildiği takdirde plaka değişikliği yapılabilir. Araç alım satımında plaka değişikliği yapılabilirken, plakanın değiştirilmesi istenildiğinde de plaka değişikliği yapmak mümkündür. Plaka değişikliklerini noterler tarafından yapılmaktadır.

Araç satış sebebiyle plaka değişikliği yapmak için; Araç satış sırasında noterde gerekli evraklı teslim ederken plaka değiştirme talebi notere iletilmelidir. Bu sırada eski plaka notere teslim edilir. Satış belgelerini tamamlayıp notere ilettikten sonra yeni plakayı şöförler odasına giderek bastırabilirsiniz.

Plaka Değişikliği Ve Yenileme
Plaka Değişikliği Ve Yenileme

Plaka değişikliği yapmak için gerekli şartlar ise; İkamet değişikliği yada ikinci el oto satın alınmış olunmalıdır. Otomobil üzerinde herhangi bir borcun bulunmaması gerekmektedir. Aracın muayenesini yapılış olması gerekmektedir. Belgelerin tamamlanılıp notere teslim edilmesi ile plaka değişikli yapılmaktadır. Plaka değişimi için geçerli süre satıştan 30 son sonraya kadardır.

Plaka değişikliği için gerekli evraklar ise şu şekildedir;  Nufus cüzdanı, Aracın eski plakası, Şoförler odasından alınan nakil belgesi, Noter satış belgesi, zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi.

Plaka değişikliği noterlerde yapılmakta olup 2019 yılı için plaka değiştirme ücreti noter masrafı dahil 290 TL’dir.  Ayrıca plaka basımı için 50 TL masraf alınmaktadır. İkinci e araç satın alındığında plaka değişimi zorunluğu yoktur. Bir plakayı araçta ömür boyu kullanabilirsiniz.

Plaka Değişikliği Ve Yenileme
Plaka Değişikliği Ve Yenileme

Eskiyen plakanızın değiştirmek istediğinizde yeniden plaka almaya gerek görülmemektedir. Plaka yenileme işlemi ile plakanızı değiştirebilirsiniz. Plaka yenileme için gerekli evraklar; nüfus cüzdanı fotokopisi, araç ruhsatı ve fotokopisi, eski plaka ile işleminizi yapabilirisiniz. Daha sonra bu belgeler ile notere gidip plaka yenileme işlemini yaptırabilir şoförler odasından yeni plakanızı alabilirsiniz. Ön ve arka olmak üzere 2 plaka yenileme ücreti 2019 yılı için 42 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!