Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Piston Nedir?

Piston Nedir?

Piston Nedir
Piston Örneği

Pistonun Türkçe karşılı itenek olarak tanımlanmaktadır. Bir silindirin içinde 1000 de 7 boşluk kalacak şekilde yerleştirilen, piston koluna bağlı olarak kullanılan, disk şekline benzetilen bu parça içten yanmalı motorlarda silindirlerin hareket etmesini sağlayıp krank milini döndürüp oradan da motorun çalışmasında ki en önemli rol oynayan parçalardan biridir. Daha da açarsak Motorda meydana gelen yanma (patlama) sonucu oluşan yüksek yanma basıncı, pistona etki ederek hareket ettirir. Piston kafasına etki eden basınç, piston pimi ve biyel koluyla krank miline aktarılır ve dönme hareketi elde edilir. Pistonlar, motor bloğundaki silindirle içerisinde hareket ederler. Silindirlerin şekli tam olarak daireseldir (yuvarlaktır).  Piston çeşitli parçalardan meydana gelmiştir. Çevresinde silindire oturmasını sağlayıp yanan gazın sızmasını engelleyen, yağların içeri girmesini engelleyen segman denilen metal halkalarla çevrilidir.

Piston Nasıl Çalışır?

Pistonun Çalışma Şekli

Pistonun üst kısmından giren motor bloğunun doldurduğu bir yanma hücresi bulunmaktadır. Bu bölgeye dolan temiz hava ve yakıt buji ile ateşlenerek ufak çapta bir patlama meydana getirir. Bu patlama ile yağın içinde piston kolu bağlı olan, genişleyen gaz pistonu aşağı inerek bağlı bulunduğu krank milini hareket ettirip motorun çalışmasına olanak sağlar. Daha sonra tekrar piston yukarı çıkıp aynı tekrarla devamlı çalışmayı sağlanmış olur.

Piston Parçaları

Pistonun Parçaları Nelerdir
Pistonun Parçaları

Piston da kendi içinde bağlı olduğu birçok malzeme ve parça ile bir bütün oluşturmuştur. Bu parçaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Piston Başı

 Pistonun en üstünde yer alan baş bölgesidir. Silindir kapağıyla birlikte yanma odasını meydana getirmektedir. Yanma meydana geldiğinde oluşan basınç, piston kafasına etki eder. Düz, eğik ve dizel motorlarda çanak çeklinde bulunabilmektedir.

Segmanlar

Segman Nedir
Segman

Segman motorlarda bulunan piston ve silindir arasında oluşan üstten yanma odasında meydana gelen gazların kartere dolmasını engelleyip sızıntıyı 0 a indirgeyen pistonun  çevresini saran esnek halka biçimindeki parçalardır. Ayrıca silindirin üzerindeki yağı sıyırarak yanmasını önlemek ve pistondaki ısıyı silindire geçirerek  pistonun  soğumasını sağlamak ta segmanların görevlendir. Sekmanlar yaptıkları işe göre ikiye ayrılır.Bunlar kompresyon segmanları ve yağ sekmanlarıdır.

Kompresyon (sıkıştırma) segmanları; piston üzerindeki yağı sıyırarak yanmasını önleyen ve pistonun sıcaklığını silindire ileten segmanlardı.

Yağ segmanları: Silindir ile piston arasındaki sürtünmeyi azaltıp yağın yanıp harcanmasını önler.

Kompresyon (sıkıştırma) ve yağ segmanlarını barındıran bölümdür. Genellikle 2 adet kompresyon segmanı (üstte) ve 1 adet yağ segmanı altta olmak üzere toplam 3 segman bulunur. Bazı dizel motorlarda, pistonlarda 4 segman bulunabilir, 2 kompresyon, 2 yağ; 2. yağ segmanı aşağıda piston eteğinde bulunur. Bazılarındaysa 3 kompresyon 1 yağ segmanı bulunur.

Piston Eteği

Piston eteği piston segmanlarının alt kısmını ya da en altını temsil eder. Silindir içindeki pistonun hareketini üstlenip, biyel kolu eğik pozisyona geldiğinde; yanal kuvveti, silindir duvarına aktarır. Boyun ne kadar artarsa pistonun yalpalanması, sarsıntısı da azalır. Etek şekillerine göre pistonlar da 3 e ayrılır. Bunlar kısaca; etekli pistonlar, çentikli etekli piston, kesik etekli pistonlardır.

Piston Pimi Yuvası

Piston Pimi Yuvası Nedir
Piston Pimi Yuvası

Piston pimi yuvası piston eteğinde bulanın yuvadır. Pistona etkiyen kuvvet, yuvadan piston pimine, piston piminden de biyel koluyla krank miline iletilir. Pim yuvasında yağ delikleri bulunur, bu deliklerden yağ giriş yaparak yağlamayı sağlar.

Piston Pimi

Piston Pimi Nedir
Piston Pimi

Biyel kolu ile piston birbirine bağlayan pime piston pimi denir. Pim ile piston yuvası arasında, piston pimi burcu bulunur, bu parça pime yataklık eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!