Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Park Sensörü Nedir?

Sürücüler için belki de en zorlanılan şey araca bir park yeri bulmaktır. Özellikle büyük kentlerde yaşayan sürücüler hem araç sayısının fazla olmasından hem de büyük şehirlerdeki park yerlerinin şehir içerisinde fazla olmayışından şikayetçidir. Uzun uğraşlar sonucu bir park yeri bulunduğunda ise sürücü çoğu zaman bu olan boşluğa aracını sığdırıp park yapacağını kestiremez. Bunun için sürücülerin gönül rahatlığı ile başka araçlara zarar vermeden aracını park edebilmesi için park sensörleri geliştirilmiştir. Park sensörü aracınızı park edeceğiniz zaman aracın etrafını tarayarak etraftaki var olan nesneleri algılar. Sürücüye aracın etrafında bulunan bu nesnelere yaklaşmasına göre sesini yükselterek ve yakınlık seviyesini göstererek güvenli bir şekilde park yapılmasını sağlamaktadır.

Park sensörü Nedir
Park sensörü

Park sensörleri konfor ve güvenlik odaklı çalışmaktadır. Sürücülerin hem kendi araçlarını hem de başkalarının araçlarına zarar vermeden park yapmasını sağlar. Hem araçta park esnasında oluşabilecek zararları önlerken bir yandan da park edeceğiniz zamanı kısaltarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Park ederken harcanan sürenin kısalması dolayısıyla park ederken harcanan yakıtın da azalmasını sağlar. Bu özelliklerinden dolayı park sensörleri özellikle acemi veya park yeteneği az olan sürücüler için belki de olmazsa olmaz araç parçasıdır.

Son üretilen yeni model araçlarda park sensörleri standart olarak bulunmaktadır. Fakat eski model araçlara da sonradan taktırılabilmektedir. Ön ve arka tamponlara takılan küçük sensörler vasıtası ile park sırasında aracın bir yerlere sürtünmesi engellenmiş olmaktadır. Yeni çıkan araçlarda park sensörleri sadece sesli ve seviyeli ikazın yanında aracın çevresine yerleştirilen kameralar yardımı ile park edilecek yerin görüntüsü aracın içine verilmektedir. Park sensörlerinin montajları kolay bir şekilde yapılabilmektedir ve fiyatları da uygundur. Fakat eski model araçlarda tamponlarıın delinip sensör yerleştirilmesi araçlarının orjinalliğine takıntılı olanlar için bazı sorunlar çıkarabilir.

Park Sensörü
Park Sensörü

Park sensörleri elektromanyetik ve ultrasonik olarak 2 çeşittir.Elektromanyetik park sensörü yarattığı manyetin alan içerisine giren cisimleri algılayıp ses çıkarır. Ultrasonik park sensörleri ise ses sinyalleri yayarlar. Bu sinyallerin tekrar geriye dönme aracılığı ile çevredeki var olan nesneleri algılarlar. Park sensörleri cisimle araç arasında yaklaşık 1 metre kaldığında devreye girerler. Sürücüyü cisme yaklaşma durumuna göre uyarır. Cisme yaklaştıkça daha sık ses çıkarır. En son çarpmaya az kaldığı noktada ise durmadan ses çıkararak sürücüyü çarpışma için son kez uyarır. Bu durumda nesne ile araç arasında 25-30 cm kalmıştır. Tekerleğin 1 turu sonra araç cisme çarpar. Sürücü bu noktada çok dikkatli olmalıdır.

Park sensörleri her ne kadar işe yarasalar da sürücülerin tam anlamıyla güven vermemektedir. Bazı durumlarda araç yakınında olan cisimleri algılayamaz ve araç ona çarpabilir. Özellikle kış ve yağmurlu havalarda sensörün gözleri kapanabilir. Bu durumda sensörler çalışmaz ve görevini yerine getiremez. Park sensörleri kalitesine ve özelliklerine göre fiyat değişikliği gösterse de montaj dahil 50 TL den 1000 TL’ye kadar değişen fiyat aralıkları ile ihtiyacınızı karşılayabilir.

Park Sensörü Nedir?” için 4 yorum

 • 09/04/2019 tarihinde, saat 19:07
  Permalink

  Park sensörü araçlar için oldukça önemlidir.Park sensörüne inanın artık alıştık hatta onsuz olmuyor diyebiliriz.Başarıları bulduğumuz ehliyetruhsat.com için çalışan yararlı bilgiler sunan tüm çalışanları tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. İyi günler…

  Yanıtla
  • 09/04/2019 tarihinde, saat 19:27
   Permalink

   Değerli Yorumunuz için ehliyetruhsat.com olarak biz teşekkür ederiz….

   Yanıtla
 • 10/04/2019 tarihinde, saat 21:40
  Permalink

  Park sensoru sayesinde artik cok daha rahat parkedilebiliyor. 20 sene once arabami parkederken ondeki arabayla aramizda araba giremeyecek bosluk birakirdim ki sonradan biri araya girmeye calisirken benim arabaya carpmasin 🙂
  Simdi bu sorunlar ortadan kalkti, park sensoru sayesinde sorunsuzca park etmek mumkunK

  Yanıtla
  • 14/04/2019 tarihinde, saat 15:02
   Permalink

   Değerli yorumunuz için teşekkürler Kemal Bey…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!