Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Otomobillerde ”eCall Teknolojisi” Zorunlu Hale Getirildi

Otomobiller gelişen teknoloji ile daha konforlu ve daha güvenli hale getiriliyor. Özellikle güvenlik alanında yapılan ciddi çalışmalar ile kazalar ve kaza sırasında hayat kaybı yaşanması olasılığında azalma olması için çeşitli teknolojiler geliştirilmektedir. Yeni nesil otomobillerde bulunan bir çok güvenlik sistemi sürücüler ve yolcuların hayatlarını yaşanılabilecek herhangi bir kaza durumdan korumaktadır. Peki kaza olduğunda ve araç içindekiler yaralandığında yada vefat durumunda kazayı yetkililere kim ulaştırıyor? Çevrede bulunan insanlar kazayı gördükten sonra 112 Acil Servisi arayarak kazayı bildiriyor ve müdahale edilmesini sağlıyor. Peki kaza ıssız bir bölgede olursa veya o an çevrede kimse yoksa ne olacak? O zamanda imdada teknoloji yetişecek.  ”eCall teknolojisi” ile yeni nesil otomobiller herhangi bir kaza anında hemen 112 yi arayıp ekiplerin kaza yerine gelmesini sağlıyor.

eCall Teknolojisi
eCall Teknolojisi

eCall teknolojisi ülkemizde de zorunlu hale getirildi. Yeni nesil otomobiller içinde bulunan beyin vasıtası ile kaza durumunda acil servisi arayacak. Konumu, yolcu ve sürücülerin olası durumlarını ve aracın durumunu 112 çağrı merkezine iletecek. Ayrıca kaza anında içerden bir müdahale olmadan 112 çağrı merkezine direkt bağlantı sağlanacak ve konuşabilecek durumda olanlar 112 ekipleri temas kurabilecek.

eCall Teknolojisi
eCall Teknolojisi

eCall ile araç ve 112 çağrı merkezi arasında bir bağlantı yağılacak. Bağlantı araç içerinde bulunan telematik kontrol sistemi ile GSM şebekesi vasıtasıyla sağlanacak. 112 personelleri tarafından araçtan gelen raporlar ve kazazedelerle sağlanan bağlantı sonunca bir kaza değerlendirmesi yapılacak. İlgili ekipler vakit kaybedilemeden kaza yerine gönderilecek. Böylece yaşanılabilecek kaza anında direk sağlık personelleri ile bağlantı kurulacak ve doğru bir kaza raporu ile 112 birimlerinin sağlıklı müdahalesi sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!