Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Otomobil Sahiplerinin Ödediği Vergiler Nelerdir?

Bir otomobil sahibi olmayı herkes ister. Harcamalarından kısıp hatta daha fazla çalışıp para biriktirir ve bütçemiz yetince de bir araç satın alırız. Daha sonra araç sahibi olmanın keyfini sürer ve aracımıza gözümüz gibi bakarız. Adeta aileden biri olarak görür aracın her eksiğini giderir ve aile bütçemizden bir kısmını aracımız için ayırır ve parayı harcarız. Fakat bu para harcamaları sadece bakım, arıza veya yakıt harcaması değildir. Her araç sahibinin devlete ödemesi gereken belirli vergiler bulunmaktadır. Bu vergileri de gününde yatırarak trafikte ceza yemeden dolaşma izni almamız gerekir.

Araç için vergiler 2 gruba ayrılır. İlki bir araç satın alırken ödemiş olduğumuz vergilerdir. İkincisi ise aracı satın aldıktan sonra düzenli ödememiz gereken vergilerdir. Araç satın alırken ödediğimiz vergilerin başında Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV adıyla bilinen vergi çeşididir. Avrupa birliği uyum yasaları gereğince tüketicilerden alınmaya başlayan ÖTV piyasadaki neredeyse tüm alış- satış işlemlerinde ödenmektedir. Özel tüketim vergisinin hesaplanması araç motorlarının silindir hacmine göre değişiklik göstermektedir. Silindir hacmi arttıkça devlete ödenecek vergi miktarı yükselmektedir.  ÖTV sıfır araç alımlarında ödenen bir vergi olup satılan aracın fiyatının içerisinde tüketicilerden alınmaktadır. Yani bayideki satış fiyatının içerisinde ÖTV vergisi de eklenmiştir. Ekstradan bir ödeme gerçekleştirilmez. Araç satın alırken ödenen vergilerin ikincisi ise Katma Değer Vergisi yani KDV’dir. Her alışveriş için ödenen vergi olan KDV araç alımlarında %18 olarak belirlenmiştir. KDV hesaplanırken aracın satış fiyatı baz alınmaz. ÖTV si eklenmiş satış fiyatı ile KDV miktarı hesaplanır. Yani aracın satış fiyatının üstüne eklenen ÖTV ile birlikte sizin aracı alacağınız fiyat belirlenir. Daha sonra bu değerin %18 i hesaplanarak sizden KDV olarak tahsil edilir.

Otomobil Sahiplerinin Ödediği Vergiler nelerdir
Otomobil Sahiplerinin Ödediği Vergiler nelerdir

Araç alımı yapılıp trafiğe çıktıktan sonra ödenen vergi ise Motorlu Taşıt Vergisi adı ile bilinmektedir. MTV olarak kısaltılan bu verginin miktarı araçtan araca farklılık göstermektedir. Yılda iki taksit olarak her yıl ödenen KDV’ nin ilk taksiti Ocak ayı sonuna kadar ödenirken, ikinci taksiti Temmuz ayı sonuna kadar ödenebilmektedir. Sıfır araç alımları dahil tüm vergileri araç alıcısı ödemek zorundadır. Fakat ikinci el araç satılırken satan kişi aracın eskiye dönük tüm vergi ve borçlarını ödemeden satış gerçekleştirilemez. Sıfır araç alımında da bazı bayi sahipleri KDV yi kendileri ödemekle kampanya yaparlar. Fakat bu durumları iyi araştırmak gereklidir. Vergilerin ücretleri aracın satış fiyatına ekleyerek müşterileri aldatma yoluna gitmeye çalışan bayiler hakkında şikayette bulunulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!