Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Oto Galeriler İçin Uyum Süresi Ertelendi

İkinci el araç satışından para kazanan işletmeler için mesleki yeterlilik belgesinin alınmasının zorunlu olduğu haberini geçtiğimiz günlerde vermiştik. Araç satışından maddi gelir sağlayan ve vergi veren ticari kurumlar mesleki yeterlilik belgesini almadan 13 Ağustos tarihinden sonra araç satışı yapamayacaktı. Fakat yapılan düzenlemeye erteleme geldi ve mesleki yeterlilik belgesi alma süresi 31 Aralık’a kadar uzatıldı.

Oto Galeriler İçin Uyum Süresi
Oto Galeriler İçin Uyum Süresi


İkinci el araç satışı gerçekleştirenler için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi ve yetki belgesine sahip olma tarihi ertelendi. 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılan süre içerisinde firma sahiplerini belgelerini tamamlamak zorunda. Ayrıca yapılan düzenleme ile ikinci el araç satışı gerçekleştiren yerlerin fiziki şartları da denetleme altına alınacak. En az yüz metrekare büyüklük, 3 metre yükseklik ve konut altında yer alamama gibi mekansal şartlar getirildi.

Oto Galeriler İçin Uyum Süresi
Oto Galeriler İçin Uyum Süresi

Düzenleme ile ayrıca en az 50 çalışanı bulunan iş yerleri için çalışanlar ve ziyaretçiler için yönetim odası, ibadet yeri, beslenme ve dinlenme alanı, otopark, sağlık odası ve en az 1 sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu getirildi.

Şubat  2018 tarihinde getirilen düzenleme işletmelerin belgelerini tamamlayamamaları nedeni ile uzatıldı. Bakanlık tarafından ticari hayatın sekteye uğramaması için belge edinme tarihinde uzatmaya gidildi. Düzenleme ile tüketicilerin daha nezih ve kaliteli mekanlarda ve işin ehli olan satıcılarda araç sahibi olmaları planlanmaktadır. Ayrıca düşen araç satışlarını artırarak ekonomiye katkı sağlanması da hedefler arasında yer almaktadır.

31 Aralık 2019 tarihine kadar 2. el araç satış yapan ticari işletmeler gerekli zorunlulukları tamamlayarak ilgili kurumlara başvuruda bulunmalı ve mesleki yeterlilik belgelerini ve yetki belgelerini almaları gerekmektedir. Belgeleri olmadan satış yapan işletmeler hakkında para cezasından başlayan ve belirtilen ek sürede de belgesini tamamlamayanlar için kapatma kararı alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!