Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Motor Rektifiye Nedir?

Otomobiller de insanlar gibi doğar, yaşar ve ölürler. Yalnız otomobillerin ölümü insanların ölümü gibi olmaz. Uzun yıllar çalışan parçalar bir gün çalışamaz duruma gelir ve değiştirilmesi gerekir. Değişimin mümkün olduğu durumlarda parçalar yenilenir fakat bazı durumlarda parçalar tamir edilir. Bu döngü bir süre devam etse de bir zaman sonra yenilenen parçalar bile aracın hareketini sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlayamaz. Özellikle aracın hayati parçalarının çok yıprandıkları düşünüldüğünde o parçaların daha sık yenileme işlemi geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu yenileme işlemi parçaların yeniden eski kondisyonuna getirilmesi için yapılan artık bir zorunluluk haline gelen onarım işlemidir. Otomobillerin en önemli parçalarından biri olan motor, aracın tüm yükünü çeken ve hareket etmesini sağlayan parça olarak belirli bir zaman kullanıldıktan sonra yenilemeye ihtiyaç duyar. Motorun yenilenmesi işlemine rektifiye ismi verilir.

Motor Rektifiye Nedir
Motor Rektifiye Nedir

Motor yenileme yada sanayide bilinen ismi ile motor rektifiyesi, zamanla yıpranan ve görevini yerine getiremeyen motorun parçalarının yenilenerek eski gücüne getirilmesidir.  Motor rektifiye işleminde silindirler, pistonlar, krank mili, silindir kapağı taşlama, supap ve yuvasının taşlanması, honlama, krank kontrolü, piston kafası, segmanlar, yaylar, manifoldlar, contalar, rulmanlar, kayış, dişliler gibi motorun tüm parçaları işlem görmektedir.

Motor Rektifiye Nedir
Motor Rektifiye Nedir

Motor rektifiyesi, motorun tüm parçaları incelenip bozuk olanlar için yapılmaktadır. Rektifiyenin tam olarak yapılması için değiştirilmesi gereken tüm parçalar değiştirilmelidir. Ucuza kaçılmadan orijinal parçalar ile değişim işlemi yapılmalıdır. Parçalar iyice temizlenmeli kaliteli malzemeler kullanılarak birleştirilmesi yapılmalıdır. Dişli gibi hareketli parçaların ölçüleri kontrol edilmeli sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanılmalıdır. Motor rektifiye işlemi sırasına göre yapılmalıdır. Bunun içi el kitaplarından yararlanılabilir. Tüm parçaların yerlerine düzgün oturduğundan emin olunmalı pürüzsüz bir şekilde çalışacak şekilde ayarlanmalıdır. Cıvatalar gibi belirli bir güçte sıkılması gereken parçalar kataloglarda belirtilen güçlerde sıkılmaktadır. Conta gibi sızdırmazlık elemanlarının en kalitelileri kullanıp daha sonra yaşanılabilecek her türlü olumsuz durum engellenmelidir.

Rektifiye işlemi, motorun eski görevini yerine getiremediği anlarda yapılması gerekir. Fakat araçlar için kullanıma bağlı olarak değişen bir rektifiye zamanı vardır. Bu zaman aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de ortalama 250.000 km de gelmektedir. Bu kilometreyi daha da artırıp azaltma imkanı bulunmaktadır. Bu aracın kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Rektifiye işlemi motor ustaları tarafından yapılmakta olup ortalama olarak 1 hafta sürmektedir. Motor rektifiye işleminin maliyeti aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de lüks araçlar hariç ortalama 2000 ile 10000 TL arasında tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!