Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Modifiye Nedir?

Otomobiller sadece bir ulaşım aracı değil hayatımızın büyük bir kısmına şahit olan nesnelerdir. Kimileri sadece ulaşım için kullansa da bazıları için de ekmek kapısıdır. Böyle durumlarda araçlar sadece bir nesne olarak değil de ailenin bir parçası olarak görülmektedir. Kimileri ise bu durumu daha da ileriye götürerek aracı olduğundan çok farklı duruma getiriyor ve görsel bir şov yapıyor. Aracın çeşitli parçalarını değiştirip kendine göre aracı yeniden yapma işlemine  modifiye denmektedir.

Modifiye, aracın fabrikadan çıktığı gibi orijinal halini bozup bazı parçaların çıkarılıp yerine yeni ve opsiyonel parçalar takılarak aracın yeniden yaratılması işlemine denmektedir. Araç sahipleri var olan araçlarını kendi zevklerine göre yeniden tasarlarlar. Yurt dışında başlayan araç modifiye işlemi ülkemize de yayıldı. Standart araçlar alınıp isteğe göre parçaları değiştirilerek yeni bir araç ortaya çıkmaktadır. Araç modifiyesi yurt dışında aracın performansını artırmaya yönelik işlemler olsa da ülkemizde daha çok aracın görünüşünü değiştirme işlemleri yapılmaktadır. Böylece estetik yönden daha güzel ve dikkat çekici araçlar ortaya çıkmaktadır.

Modifiye Nedir
Modifiye

Modifiye yapılırken aracın sürüş güvenliği ön planda tutulmalıdır. Araç içindekileri ve yoldaki diğer araçları tehlikeye atmadan modifiye işlemleri yapılmalıdır. Aracın güvenlik önlemleri devre dışı bırakılmadan ve aracın limitleri fazla zorlanılmadan modifiye işlemi yapılmalıdır.

Modifiyeli araçların ülkemiz yollarında dolaşmaları yasak olup polis çevirmelerinde para cezası yada aracın bağlanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çok ses çıkarak bir egzoz, filmli camlar, aracın alçaltılma veya yükseltilmesi ve araca yüksek ses çıkaran bir ses sistemi takılması ülkemiz modifiye sektörünün en önemli işlemleridir. Fakat böyle araçların yollarda dolanmasının yasak olduğu gibi araç muayeden de geçmesi imkansızdır. Yapılan modifiye işlemlerinin muayene zamanı çıkarılmalı araç eski standart haline döndürülmeli ve muayeneye böyle gidilmelidir. Aksi takdirde araç kesinlikle muayeden geçemez.

Modifiye Nedir
Modifiye

Aracın dış görünüşünün modifiye edilmesiyle daha estetik araçların yollarda dolaşması sağlanmaktadır. Fakat araç modifiyesi sadece dış görünüşün değiştirilmesinden ibaret değildir. Motorunda işlem görerek daha fazla güç elde edilmesi mümkündür. Motor modifiyesine tunig adı verilmektedir. Tuning ile motorun bazı parçalarının daha performanslı modelleriyle değiştirilmesiyle motordan daha fazla güç elde edilmesi sağlanmaktadır. Motor modifiyesi ile daha fazla güç elde edilmenin yanında daha fazla da yakıt sarfiyatı sağlanır. Fakat bu işi yapanların yakılan yakıtın hesabını tutması beklenemez. Araçların üretimi planlanırken aracın tam performansında yol alması istenilmez. Bu daha düşük yakıt performansını sağlamak içindir. Sonradan araç sahipleri motorlarına tuning işlemlerini yaparak daha fazla güç elde etmeyi başarabilirler. Fakat bu işlem motoru tam performansında çalıştıracağı için motor ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Motor modifiyesinin yanında frenlerinde değiştirilmesi gerektiğinin unutulmaması gerekmektedir. Aşırı hızlanan araçların durması da zorlanacağı için standart frenlerin yerine performans frenlerinin kullanılması gerekmektedir. Motor tuning işlemi de modifiye işlemi gibi yapılması yasak olan işlemlerdir. Muayene sırasında aracın modifiye durumuna bakılarak aracın muayeneden geçirilmeme durumu vardır. Araç modifiye fiyatları yapılacak işleme göre farklılıklar göstermektedir. Bir otomobil fiyatı kadar modifiye işlemi yapılabilirken daha küçük miktarlara da modifiye yaptırmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!