Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Marş Motoru Nedir?

Araçlar hareket etmek için depodan aldığı yakıtı motorda yakarak güç elde etmek zorundadır. Elde edilen bu güç tekerleklere iletilerek hareket sağlanması gerekmektedir. Motor içine aldığı yakıtı hava ile karıştırarak yanmaya hazır hale getirir.  Yanma için gerekli olan bu karışımın üzerin buji vasıtasıyla bir enerji verilerek karışımın yanması ve pistonların hareketi sağlanır. Tüm bu sistemlerin oluşmasını kontak hareketi sağlamaktadır. Aracınıza doğru ilerlerken kilidi açıp koltuğa oturduğunuzda aracı çalıştırmak için anahtarı kontağa sokup çeviririz. Bu hareket ile marş motoru devreye girerek motorun ateşlenmesi sağlanır.

Marş Motoru Nedir
Marş Motoru

Marş motoru, aküden aldığı elektrik enerjisinden güç alan ve motordaki ilk hareketi sağlayan araç parçasıdır.Kontak çevrildikten sonra marş motoru harekete geçer. Volan dişlilerinin hareket etmesi ile krank mili hareket eder. Krank milinin hareketi ile yakıt hava karışımı motor içerisine dolar. Pistonların ilk hareketi ile sıkışan ve basıncı artan hava üzerine bujiler tarafından verilen elektrik arkı yakıt hava karışımını yakar ve motordan güç elde edilir.

Marş Motoru Nedir
Marş Motoru

Araç parçaları içerisinde en fazla güç tüketen parça marş motorudur. Özellikle eski araçlarda marşa basıldığında araç ışıklarının parlaklığı düşer, radio açıksa kapanır. Bu yüzden marş motoruna uzun süre basmamak gerekir. Aküden fazla miktarda güç çekeceği için akünün zayıflamasına sebep olur. Marş motorunun araçtaki tek görevi ilk çalıştırmada pistonların hareketini sağlamasıdır. Bu yüzden hafif ve uygun fiyatlı parçalardan üretilmiştir. Bu yüzden uzun süre çalıştığında herhangi bir parçasına zarar gelme ihtimali yüksektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da motor hareket halindeyken kesinlikle marş motoruna basılmaması gerekir. Aksi halde volan dişlisi zorunlu olarak dönmeye zorlanır. Bu da volan dişlisine herhangi bir zarar gelmesi ihtimalini artırmaktadır.

Aracınıza oturdunuz kontağı çevirdiğiniz fakat araçta herhangi bir hareket yoksa yani marş motorunuz çalışmıyorsa;

Marş motoru arızalanmış olabilir.

Marş motorunun kömürü azalmış olabilir.

Akü kutup başları oksitlenmiş olabilir.

Akü şase noktaları gevşemiş olabilir.

Akü boşalmış olabilir.

Bu durumlardan herhangi birini yaşadığınızda araç çalışmaz. Bu durumdan kurulmanın tek çaresi akünün tekrar şarj edilmesidir. Akünün tekrar şarjı başka bir aracın aküsünden çekilen kablolar yardımıyla sizin aracınızın aküsünün doldurulması işlemidir. Bu çözüm yönteminde belirli bir süre yolda kalmaktan kurtarsa da en yakın zamanda akünün değiştirilmesi gerekmektedir.Marş motoru arızasının diğer bir çözümü ise aracın vurdurulmasıdır. Araç 2. vitesteyken iteklenmeye başlanır. Belirli bir hıza ulaşıldığında aracın kontağına basılır ve araç çalıştırılır. Bu yöntem en son tercih olarak kullanılmalıdır.Çünkü araca fazla yük bindirildiğinden triger kayışı bu yük altında zarar görebilir.

Marş motoru arıza yapmış aracınızı oto sanayilerde elektrik ustaları tarafından tamir yaptırabilirsiniz. Araçların marş motorları marka ve modellerine göre değişiklik gösterse de ortalama 300 TL ile 3000 TL arasında bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!