Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lastik Nedir?

Lastik, araçların yolda ilerleyebilmeleri için yapılmış içinde hava olan ve araç jantına takılan kauçuk, tel ve bezden yapılmış yüksek teknoloji ürünü bir araç parçasıdır. İlk üretilen lastikler şu an faytonlarda da kullanılan yuvarlak ve tahtadan imal edilen basit bir yapıdaydı. Zaman içerisinde tahtanın yıpranmasından ve yol şartlarından dolayı tahta lastiklerde bazı sorunlar oluşmaya ve aracın yolda kalmaya başlaması tahta lastiğin geliştirilmesi gerektiği gerçeğini ortaya koydu. Daha sonralarda tahta lastik üzerine bir çeşit bez konularak tahtanın daha uzun süre yıpranmadan yol alması sağlanılmaya çalışıldı. 1888 yılına gelindiğinde ise içinde hava depolanan kauçuk ve plastik karşımı lastikler üretilmeye başlandı. Daha sonralarda araçlar ve teknolojinin gelişmesiyle lastikler de gelişimini sürdürdü günümüzdeki lastiklere çevrildi.

Lastiğin en temel görevi, üzerine gelen yükü içindeki basınçlı havayı muhafaza ederek taşımaktır.Ayrıca lastikler, aracın yakıt performansını da etkilemektedir.  Sürtünme kuvveti fazla olan lastikler hem aracın hızını düşürmektedir hem de daha fazla yakıt yakmasını sağlamaktadır. Çeşitli zeminlerde yol alırken örneğin ıslak ve buzlu zeminlerde iyi bir lastiğin önemi anlaşılacaktır. Kaygan zeminlerde lastiğin yere yapışarak araç hakimiyetini kaybetmeden yol alması beklenmektedir. Lastikler özellikle güzel asfaltlarda yol pürüzsüz olsa dahi bir ses çıkarmaktadır. Buna lastik sesi denir. Lastik sesi lastiğin kalitesine göre değişmektedir. Markalar üst sınıf lastiklerinde bu sesi en aza indirmeye çalışmaktadır. Aracımız süspansiyonlarından dolayı yol üzerindeki hataları yolculara hissettirmez. Fakat süspansiyonlardan önce yol hataları aracımızın lastikleriyle karşılaşmaktadır. Lastiklerimizin yol kusurlarını sönümlemesi hem süspansiyonlarımızın daha az çalışmasını hem de konforlu bir yolculuk yapmamızı sağlar. İyi bir lastiğin performansı hem hızlanmamızı hem de frenlememizi etkilemektedir. Kaliteli lastiklerin fren mesafesi daha az olmaktadır. Hızlanma anında ise yola daha fazla tutunduklarından patinaj atma olayı olmadan motordan gelen gücün yola fazla kayıp olmadan aktarılması sağlanır ve aracın hızlanması kesintisiz bir şekilde olur.

Lastiğin Bölümleri

Lastiğin Yapısı

Araç lastikleri dört ana kısımdan oluşmaktadır. Sırt, omuz, yanak ve topuk.

Sırt: Lastiğin yolla temas halinde olan bölümüdür.Üzerine yola tutunmayı ve üzerindeki suyu atması için kanallar bulunmaktadır. Kauçuktan üretilmiş olup lastiğin en sert bölümüdür. Ayrıca sırt bölümünün üzerinde genellikle bir şeridin geçtiği kuşak bölümü bulunmaktadır. Kuşak, lastiğin sert bir yapıda olmasını ve aşınmasını engellemek için içinde teller ve bazı kimyasal maddeler bulunan bölümdür. Lastiğin dengesini korumakla görevlidir.

Omuz: Yanak ile sırt arasındaki kalın kauçuk bölgeye omuz ismi verilmektedir. Lastik ısısını dışarıya atabilmek için pencereli bir yapıya sahiptir. Ayrıca dışarıdan gelebilecek darbelere karşı gövdeyi korumakla görevlidir.

Yanak: Lastikte sırt ile topuk arasında kalan  ve yola temas etmeyen bölgedir. Lastiğe esneklik sağlar. Lastikte bulunması gereken tüm bilgilerin yazılı olduğu bölgedir.

Topuk: Lastiğin jantla temas halinde olan bölgesidir.Lastiğin janta iyi oturmasını ve jantı sarmasını sağlar.

Lastik Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!