Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Krank Veya Krank Mili Nedir?

Motor, araca güç üreten otomobilin hareketini sağlayan aracın kalbi konumundaki parçasıdır. Diğer parçaların eksikliği de aracı olumsuz etkileyebilir fakat motor olmadan hiçbir araç görevini yerine getiremez. Motorun sağlıklı çalışması için yardımcı birçok parça bulunmaktadır. Bu parçalar güç üretiminden üretilen gücün aktarılmasına, motorun sorunsuz bir şekilde çalışmasını denetlenesine kadar bir çok görevi üstlenmektedir. Motor içerisindeki parçaların tümü çok önemlidir fakat özellikle krank mili adı verdiğimiz parça olmadan bir motor hayal etmemiz imkansızdır.

Krank mili motorun tartışmasız en önemli parçasıdır. Pistonların doğrusal hareketini dairesel harekete çevirerek üretilen enerjinin faydalı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Krank mili pistonların hareketini düzenlemesinin yanında; kam mili, su pompası, yakıt pompası ve yağ pompasına da hareket vererek motorun çalışmasının büyük kısmını düzenler. Krank mili motorun en pahalı parçalarından biridir. Krankın hareketi çok hassas ve stabil olduğundan bu düzenin bozulmadan uzun süre devamını sağlamak adına krank imalatı tek parçadan döküm ve dövme işlemi ile yapılır. Krank mili alaşımlı çelikte üretilerek güç ve mukavemet değerleri uzun süre korunur.

Krank Mili Nedir
Krank Mili

Krank mili motor içerisinde mukavemeti en yüksek olması gereken parçadır. Fakat krankın aynı zamanda esnek bir yapıya da sahip olması gerekir. Bu iki zıtlık krankın en büyük özelliğini açığa çıkarmaktadır. Krank mili hem çok mukavemetli hem de esnek yapısı sayesinde maruz kaldığı yükler karşısında bükülüp zarar gelme olasılığı çok düşüktür. Esnek yapı sayesinde çatlamalara ve kırılmalara karşı yüksek güvenlik katsayısı bulunmaktadır.

Krank mili motor içerisinde en büyük öneme sahip parçadır. Tüm parçaların hareketi krank miline bağlıdır diyebiliriz. Krank mili üzerinde 5-10 cm aralıklarla U harfi şeklinde bölümler bulunmaktadır. Bütün bu U şeklindeki bölümler birbirinin zıt yönüne bakmaktadır. Bu bölümler doğrudan pistonlara bağlıdır. Pistonların hareket vermesi ile birlikle krank mili dönmeye başlar. Böylece pistonlarda üretilen doğrusal hareket dairesel harekete dönüştürülür. Krank mili pistonlara 90° lik bir açıyla bağlanır. Böylece piston hareketlerinden maksimum düzeyde faydalanılması sağlanır. Bu durumun yararı olduğu gibi çok büyük riskleri de bulunmaktadır. Krankın pistonla var olan açıdan sapma durumunda motor gücü ile hareket eder pistonlar boşa çıkmaktadır. Buda motora ciddi zararlar verebilir.

Krank mili her malzeme gibi belirli bir süre sonra kullanımdan dolayı yıpranarak belirli arızalar verebilmektedir. Krank mili arızası krank kayması olarak karşımıza çıkar. Krank kayması durumunda piston hareketleri sıkıntıya girer ve motor içerisindeki birçok parçanın hareketi bozulur. Bu durumda motor kullanılmaz hale gelebilir. Bu yüzden krank arızası çok yüksek masraflar çıkarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!