Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kör Nokta Nedir?

Aracımızla trafikle ilerlerken dönüş yaparken ve şerit değiştirirken yan ve dikiz aynalarına bakarız. Dönmemizi engelleyecek herhangi bir durum yoksa dönüşü gerçekleştiririz. Bazı durumlarda yolda ilerken çevremizdeki araçları göremeyiz. Özellikle arkamızdaki araç şerit değiştirirken onu görebilmemiz çok zordur. Bu duruma kör nokta denmektedir. Kör noktaya gelen hiçbir nesne aracın aynalarından görülemez. Bu olumsuz sonuçlar doğmasına neden olabilmektedir. Özellikle trafikte ilerleyen uzun araçların kamyon, otobüs vb. arka kısımlarını görmesi çok zordur. Aynaların alt kısmı da bu tür araçlar için kör noktalardır. Olumsuz durumların artması ile birlikte bu kör noktalara uyarıcı yazılar yazılmaktadır. Bu yazılarda sürücünün bu bölgede sizi göremeyeceği ve dikkatli bir şekilde geçmeniz yazılmaktadır. Bu yazıyı dikkate alarak diğer araç sürücüleri ve yayalar yolda ilerlerler.

Kör Nokta Nedir
Kör Nokta

Kör noktaları en aza indirmek için gerekli çalışmalar araç üreticileri tarafından yapılmaktadır. Fakat sürücüler de kendileri çeşitleri çalışmalarla bu kör noktaları aza indirebilirler. Yan ve dikiz aynaların iyi bir şekilde ayarlanması ile birlikte kör noktaları aza indirmek mümkündür. Yan ayna ayarlarını aynanın bir köşesinden sadece aracın arka kısmını görecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Aracın arka bölgesinin küçük bir kısmının görülmesi ile birlikte aynanın büyük bir bölgesinin yolu görmesi sağlanır. Ayrıca yan aynaların kenarına kör nokta aynası takmak mümkündür. Aynaların köşesine küçük ve yuvarlak bir şekli olan ve yolun büyük bir kısmının görülmesini sağlayan kör nokta anası yapıştırmak ile kör noktaları en aza indirebilirsiniz. Araç üreticilerinin kör noktaları aza indirmek için yaptıkları çalışmalar da mevcuttur. Özellikle ayların kaldırılarak yerine bir kamera konulup ön gösterge paneline arka kısmın yansıtılması ile hem araçların tasarımı değişebilir hem de ana yerine kamera konulması ile birlikte daha işlevsel hale getirilebilir. Ayrıca aracın arka tarafına takılan geri görüş kamerası ile birlikte arka kısım rahatlıkla görülmektedir.

Kör Nokta Nedir
Kör Nokta

Kör noktaların çözümünün  ucuz ve basit yolları olduğu gibi pahalı ve zor yolları da bulunmaktadır. Bütçenize göre bir tanesini seçerek trafikte güvenli bir seyahat yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!