Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Koltuk Isıtma- Soğutma Nedir?

Araçlarda geçirilen süreler arttıkça sürücüleri ihtiyaçları değişmektedir. Önceleri teknoloji bu kadar ilerlemişken araçlar sadece bir ulaşım aracıydı. Daha sonra araçlarla seyahatler çoğaldıktan sonra bazı ihtiyaçlar ortaya çıktı. Örneğin aracın içinde bir ses olmasını isteyen sürücüler için radyo aracın içerisine getirildi .Yapılan seyahatlerde yolcuların istediği müzikler çalınıyor ve daha keyifli bir yolculuk geçirilmekteydi .Daha sonra değişen hava koşullarına göre araç içinin sıcaklığını kontrol etmek ve azami yaşam sıcaklarında seyahat sağlamak için klima geliştirilmiştir.  Klima yakıt deposundan aldığı yakıtı kullanıp araç içini istenilen sıcakta tutmaya çalışan bir sistemdir. Soğuk havalarda sıcak hava desteği sağlarken soğuk hava şartlarında ise sıcak hava desteği ile araç içini yolcuların konforunu sağlayacak şekilde sıcaklık denetimi yapmaktadır. Klima araç ön konsolunda bulunan hava kanalları vasıtası ile aracın içerisine istenilen sıcaklıkta hava sağlar. Bu da bazı sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Örneğin soğuk havalarda araç çalıştıktan sonra devreye giren klima belirli bir süre sonra sıcak hava vererek yolcuların bir kaç dakika üşümelerine neden olmaktadır. Aynı şekilde sıcak havalarda ise belirli bir süre sonra soğuk hava vererek yolcuları terlemeye mahkum eder. Aynı zamanda klima çalışmasını yakıt deposundan aldığı yakıt ile sağlamaktadır. Buda sürücü için ekstradan bir yakıt sarfiyatı demektir.  Yakıt fiyatlarının gittikçe yükseldiği bu dönemde klima çalıştırılması pahalı bir ihtiyaç olmuştur.

oltuk Isıtma Soğutma Sistemi
oltuk Isıtma Soğutma Sistemi

 Klimanın sağladığı yarar gittikçe düştüğü için araç üreticileri bu sorunu daha kesin ve hızlı bir yolla çözdüler. Ortaya koltuk ısıtma ve koltuk soğutma sistemleri çıkarıldıktan sonra sürücüler ve yolcular daha konforlu yolculuklar yapmaya başladılar. Koltuk ısıtma ve soğutma sistemleri klimaya göre daha hızlı sonuçlar vermektedir. Araç çalıştırıldıktan çok kısa bir süre koltukları ihtiyaca göre ısıtan ve soğutan bu sistem insanların bünyesinde kolay bir şekilde yer edinerek giderek artan bir ihtiyaca dönüşmüştür.

Koltuk Isıtma Sistemi
Koltuk Isıtma Sistemi

Koltuk ısıtma sistemi SAAB firması tarafından 1972 yılında  icat edilmiştir. Oldukça soğuk bir iklime sahip olan İsveç’te bulunan SAAB firması ”sürücünün bel ağrısının önlenmesi, daha iyi bir sürüş keyfi sağlama ve sonucunda daha fazla güvenlik niyeti ile tasarlanmıştır” açıklaması ile koltuk ısıtma sistemini tanıtmıştır. Daha sonra artan ihtiyaçlara göre koltuk soğuma sistemi de kullanılmaya başlanmış olup yolcular daha konforlu yolcular yapmaya başlamışlardır.

Koltuk Isıtma Sistemi  Nedir
Koltuk Isıtma Sistemi

 Koltuk ısıtma ve soğuma sistemi gücünü aracın elektrik sisteminden karşılar. Koltuk ısıtma ve soğutma sistemi 12 Volt ile çalışmaktadır. Sonradan eklenebilen bir sistem olmasına karşın yeni üretilen araçların çoğunda standart olarak verilemektedir. Koltuk ısıtma sisteminde koltuk içerisinde olan tellerden elektrik akımı geçirilmektedir. Üzerinden akım geçen teller direnç yaparak telin ısıtması sağlanır. Bu sıcaklıkta yolcuları ısıtmada kullanılmaktadır. Koltuk soğutma sistemi ise koltuk içerisinde bulunan küçük pervaneler vasıtasıyla yapılmaktadır. Aküden alınan elektrik enerjisi ile dönen pervaneler havayı iteklemektedir. Buda yolculara bir serinlik etkisi vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!