Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kilitli Difransiyel Nedir?

Motorda üretilen gücün faydalı bir işe dönüştürülmesi tekerleklere iletilmesi ile olur. Güç çeşitli aktarma organlarından geçerek tekerleklere iletilir ve aracın hareket etmesi sağlanır. Böylece motorda yakılarak güç elde edilen yakıtın verimli bir şekilde kullanılması sağlanır. Motorda üretilen gücün tekerleklere iletilmesi sırasında çeşitli aktarma organları görev yapar. Bu aktarma organlarından en önemli görevi üstlenen diferansiyeldir. Diferansiyel motordan gelen gücün tekerleklere farklı hızlarda iletilmesini böylece aracın virajda devrilmeden ilerlemesini sağlar. Diferansiyel tekerleklere iletilen gücü denetlediği gibi farklı araç tiplerinde farklı görevleri de üstlenmektedir.

Diferansiyelin özellikle dört çeker arazi araçlarında hayati görevleri vardır. Arazi araçları ve spor otomobiller farklı yol koşullarında ilerlerler. Arazide engebeli ve geçilmesi zor olan yollardan kolaylıkla geçebilen arazi taşıtları bu özelliğini diferansiyelinin kilitlenmesi ile başarmaktadır. Yada yüksek hızlara çıkabilen bir spor otomobil için süre çok önemlidir. Bu süreyi de etkileyen en büyük etken ilk kalkış durumudur. Birden gaza yüklenildiğinde araç patinaj atar. Bu da boşa harcanan güç ve süre demektir. Aracın patinaj atmasını engellemek ve gücün tamamını verimli bir şekilde kullanmak için kilitli diferansiyel kullanılmaktadır.

Kilitli Difransiyel Nedir
Kilitli Difransiyel

Kilitli diferansiyel, patinaj yapan ve boşa dönen tekerleğin gücü düşürülerek her iki tekerleğe eşit miktarda güç ileterek aracın hareket etmesini sağlar. Yani şöyle açıklamak gerekirse; normal diferansiyel sisteminde gücün çoğunlu üzerinde az yük olan tekerleğe iletilir. Bir tekerlek yola diğer tekerlek boşa geliyor ve havada dönüyor olsun. Diferansiyel, gücün büyük kısmını üzerinde az yük olan boşta dönene tekerleğe gönderecektir. Bu durumda araç yerinden hareket etmeyecektir. Fakat kilitli diferansiyel sisteminde kilit sistemi aktif hale getirildiğinde diferansiyel dişlileri birbirine kilitlenerek her iki tekerleğe de aynı gücü gönderecek ve araç yola basan tekerlek tarafından hareket ettirilecek böylece boşta olan tekerlek de bir süre sonra yola basıp aracın hareketi devam ettirilecektir.  Kilitli diferansiyel de güç iki tekere de aynı oranda gönderilmektedir. Böylece bir tekerin dahi yer ile temas etmesi halinde araç sorunsuzca hareket edebilmektedir.

Kilitli diferansiyel kontrolleri mekanik yada elektronik yollarla yapılmaktadır. Elektronik yolla kontrol yeni nesil otomobillerde yer alan bir düğme ile yapılmaktadır. Kontrol panelinden aktif olup olmadığı görebileceğimiz sistem ile sistemi ihtiyaç anında değiştirebiliyoruz. Mekanik olarak kontrol edilen sistem de ise araç içerisinde var olan bir kol veya düğme vasıtası ile diferansiyel kilitlenebilmektedir.

Özellikle arazi araçları ve yüksek hıza sahip spor otomobiller de kullanılan kilitli diferansiyel sistemi büyük öneme sahiptir. Zor yol şartlarında ilerleyen arazi araçlarının yolda sorunsuzca ilerlemesi bu sistemle olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!