Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kers Nedir?

Arabalar sadece bir yerden bir yere bizi taşıyan araçlar değil aynı zamanda bir spor aracıdır. Otomobil sporları dünyanın en büyük organizasyonları arasında gösterilmektedir. Bu organizasyonların yalnızca para ve zevk için yapılmadığını belirtmek isterim. Aynı zamanda bu büyük otomobil sporları organizasyonlarında kazanılan tecrübe ve yeni bulunan icatlar gündelik otomobillerde de kullanılarak hem daha ekonomik hem de daha konforlu ve hızlı ulaşımı sağlamaktadır.

Dünyanın en büyük otomobil sporlarından Formula 1 serisi otomobil dünyasının en büyük ve otomobil sektörüne en çok katkı yapan yarış organizasyonudur. Bu organizasyon bünyesinde yarış takımlarının kendi araçlarını nasıl daha hızlı ve ekonomik yoldan ilk sıraya getirme hedefleri doğrultusunda  bir çok yeni icat bulunmuştur. Bu icatlardan bir çoğu gündelik araçlara da uygulanarak daha ekonomik ve güvenli aynı zamanda daha hızlı araçlar yapılmaktadır. Formula 1 serisinde 2009 yılında kullanılmaya başlanan ve gündelik binek araçlara da uygulanmaya çalışılan sistemlerden KERS sistemini sizler için inceleyeceğiz.  KERS sistemi adını Kinetic Energy Recovery System kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. Türkçe karşılığı Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi olarak çevrilen sistem öncelikle yarış arabalarında denenmiş daha sonraları ise binek araçlara da uygulamaya çalışılmıştır.

Kers Nedir
Kers

KERS sisteminin temeli tekerleklere ekstra bir itme gücü sağlamaktır. Aracın motorundan bağımsız olarak çalışan bu sistemde frenleme esnasında kaybedilen momentumun bir volan yardımı ile  elektrik biçiminde depolanması daha sonrasında ise ihtiyaç halinde tekerleklere motordan bağımsız olarak ekstra bir güç sağlaması prensibi ile çalışmaktadır. Yarış otomobillerinde her tur için 400kj olarak sınırlandırılmış bir fren enerjisi depolanmaktadır. Depolanan bu enerji bir sonraki turda 7 saniyeliğine tekerleklere fazladan bir güç veriyor. Motordan gelen güçle KERS sisteminin sağladığı güç birleşince 7 saniyeliğine araçta ekstradan bir hızlanma yaşanmaktadır. Buda araca ihtiyaç halinde özellikle geçişlerde sağladığı fazladan güç ile hızlanma sağlamaktadır. KERS sistemi yarış otomobillerine fazladan 80 beygir güç sağlamaktadır. Modifiye araçlarda gördüğümüz ve araca fazladan güç sağlayarak aşırı hızlanmasını yarayan NOS sistemine benzerlik gösterir. NOS sisteminden farkı NOS ta depolanan gaz, KERS te depolanan elektriktir.

Kers Nedir
Kers

KERS sisteminin en büyük avantajı araç geçişleri sırasında fazladan sağladığı 80 beygir ile 7 saniyeliğine aracın aşırı hızlanması ile diğer araçlara üstünlük sağlamak. Aynı zamanda hiç bir yakıt harcamadan sağlanan güç sayesinde sıfır maliyetle birlikte enerji tasarrufu sağlar.

KERS sisteminin dezavantajlarına gelecek olursak araca ortalama fazladan 50 kg yük ekler. Aynı zamanda elektrik enerjisi bataryada depolanacağından bu bataryalarında ısınma yapacağından dolayı batarya soğutma sistemi gerekir. Yakıt deposunda daralmaya neden olur. Araçta bir miktar yer kapladığından dolayı sürücülere zorluk çıkarır. Aynı zamanda birden fazla güç verdiğinden dolayı aracın kontrolü zorlaşır. Bu durumlarda artan kazalara neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!