Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Katalitik Konvertör Nedir?

Artan araç sayısı ile araçlardan salınan zehirli gaz miktarı da gittikçe artmaktadır. Havaya salınan zehirli gazlar ile doğaya verilen zarar büyümekte ve ozon tabakasında açılan delik büyümektedir. Özellikle büyük kentlerde araç sayısının fazla olması ile kentlerde hava kirliliği yüksek seviyelere ulaşmıştır. İlerleyen dönemlerde bu durum daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun bir örneği olarak artan kanser hastalıkları örnek olarak verilebilir. Bu ve bunun gibi kötü örneklerin artmaması için başta çevreci sağlık örgütleri olmak üzere devletler tarafından bazı önlemler alınmıştır. Egzoz gazının zararlarını azaltmak için katalitik konvertörün kullanılması zorunlu hale getirilmiş  ve araçtan salınan egzoz gazının en zararsız haliyle havaya salınması sağlanmış olmaktadır.

Katalitik Konvertor Nedir
Katalitik Konvertor

Katalitik konvertör, egzozdan çıkan yanmış zararlı gazların dış havaya olabildiğince temizlenip verilesi sağlayan parçadır. Dünya sağlık örgütü ve araç üreticileri, tarafından çevrenin korunması kanunu uyarınca tüm araçlarda kullanılması zorunludur. Araç teknolojileri ilerledikçe katalitik konvertör de gelişmekte gün geçtikçe daha az zehirli gaz dış havaya atılmaktadır.

Katalitik konvertör içerisinde bazı özel malzemeler bulunmaktadır. Zirkondioksit ile kaplanmış bu malzemelerden geçen gazlar tepkime açığa çıkarlar. Tepkime sonunda insan ve doğa için daha az zehirli olan bu gazlar eğzoz borusundan dışarı atılır.Katalitik konvertör yaklaşık olarak 480-650 santigrat derecede çalışırken ömrü yaklaşık 80000 kmdir.

Katalitik Konvertor Ne İşe Yarar
Katalitik Konvertor Ne İşe Yarar

Katalitik konvertörler kullanılan yakıta göre ve araç durumuna göre günler ilerledikçe bazı arızalar çıkarabilmektedir. Bu arızaların başında filtre gözeneklerinin tıkanması gelmektedir. Uzun süre düşük devirde araç kullanılması filtrelerin görevinin tam yapamamasına ve gözeneklerin tıkamasına sebep olmaktadır. Katalitik konvertörün çıkarabileceği bir diğer arıza ise düşük kaliteli yakıt kullanımından kaynaklanan gözenek tıkanmasıdır. Yağ oranı yüksek olan yakıtlar filtre gözeneklerinde  tıkanmaya sebep olmaktadır. Gözenekler tıkanınca katalitik konvertör görevini yapamaz ve arıza duruma duruma geçer. Solvent oranı yüksek yakıt kullanımında ise yüksek yanma sıcaklığı ile yanabilen solvent katkısı ile yüksek sıcaklığa maruz kalan katalitik konvertörün bazı parçalarının erimesine ve durumun gözenekleri tıkama etkisi ile katalitik konvertörün arıza yapmasına sebep olur.

Katalitik konventörün arıza yapması durumunda egzoz tamir ve bakım yapan ustalara göstermek gerekmektedir. Konvertör  fiyatları aracın modeline ve katalitik konvertörün kalitesine göre değişiklik gösterse de ortalama 200 TL ile 3000 TL arasında satılmaktadır.Ayrıca yeni alınan kararla da aracınızda katalitik konvertor takılmamasının cezası bulunmaktadır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!