Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kasko Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları Nelerdir?

Kasko, aracınız için yapılması gereken sigortalardan biridir. Yaptırmanız gereken diğer sigorta ise zorunlu trafik sigortasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere trafik sigortasının yaptırılması zorunludur. Trafikte dolaşan tüm araçlar trafik sigortasına sahip olmak zorundadır. Fakat kasko yaptırılması zorunlu bir sigorta değildir. İsteğe göre yaptırılmaktadır. Trafikte yaşanılabilecek herhangi bir kaza durumunda kaska sigortası sizi maddi olarak desteklemektedir. Yaşanılan maddi zararları karşılamada kasko sürücülere yardımcı olmaktadır. Kasko sigorta şirketleri tarafından yapılmakta ve bazı ana sigortalar ile birlikte yapılmaktadır. Yani kasko şartlarınızdan bazıları standart olarak verilse de ek olarak alacağınız paketler ile trafikte yaşanılabilecek her türlü kötü durumu telafi etmenize yaramaktadır. Çünkü standart kasko maddeleri pek çok durumu geri ödeme şartlarından saymamaktadır.  Kasko, araç için bir garantidir. Aracın çalınması, yanması ve yaşanılan herhangi bir kaza durumunda sürücülere maddi destek sunmak için yapılmış bir araç sigortasıdır. Kasko, hem karşı tarafın aracını hem de sizin aracınızda var olan hasarları karşılar. Zorunlu trafik sigortasından farkı da budur. Trafik sigortası sizin aracınızın hasarlarını karşılamaz ve sadece karşı tarafın sizden kaynaklanan zararını karşılar.

Kasko Nedir
Kasko

Kasko sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Kasko için ödeyeceğiniz miktar ise sigorta şirketine göre farklılık göstermektedir. Normal bir kasko standart paket olarak satılmaktadır. Kasko yaptırırken sahip olduğunuz paketin içeriğine iyi bakmalısınız. Hangi durumları karşılayıp hangi durumları geri ödeme kapsamına almadığını bilerek kaskonuzu yaptırmalısınız. İstediğiniz ek bir durum karşılığında paket ücretinizin dışında ek bir ücret ödeyerek ihtiyacınız olan durumun kendi kasko paketinize eklenmesini sağlayabilirsiniz. Kasko şirketleri ücretleri belirli kriterlere göre düzenlemektedir. Aracın yaşı, araç sahibinin yaşı, önceki kaza durumları vb. faktörler göz önünde tutularak kasko fiyatı belirlemektedir.

Kasko Nedir
Kasko

Kaskodan yararlanmak için kaza yapıldıktan sonra sigorta şirketine haber vermek gerekmektedir. Sigorta şirketi tarafından seçilen kişi kazanın üzerinden 15 gün geçmeden kazayla ilgili incelemelerde bulunmaktadır. Ayrıca kaza tespit tutanağı ve kazaya karışan kişilerin ehliyet bilgilerini sigorta şirketine iletmek gerekmektedir. İncelemeler sonunda sigorta şirketi yetkilisi eğer kasko sahibi hakkında olumsuz bir karar verirse kararı bilirkişiye taşımak gerekmektedir. Bilirkişi kararından sonra kasko ücreti ödenmektedir. Ayrıca araç çalınması, yanma vb. durumlarda aracın o gün ki fiyatı üzerinden kasko sigorta şirketi sürücüye kasko miktarını ödemektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!